Vybíráte peníze? Tak otiskněte svůj prst

Finn Mayer-Kuckuck

Japonci milují, když moderní technika vypadá tak, jak si ji dříve představovali v komiksech nebo filmech. Není tedy divu, že se jim nové bankomaty banky Sumitomo-Mitsui, na nichž tajuplně zeleně zářící malý oválek, s jehož pomocí se kontrolují otisky prstu klientů, zamlouvají. "Ta technika se mi líbí," říká majitel malého obchůdku Jasuhiro Kobajaši, který právě prostřednictvím bankomatu vložil peníze na účet a vyřídil si jeden bankovní převod.
"To je opravdu moderní. A dosud to vždy fungovalo," pochvaluje si. S novou technikou se Kobajaši cítí být bezpečnější. Jak sám říká, má nyní pocit, že i kdyby mu někdo ukradl jeho platební kartu, nemůže ji zneužít.
Co se týče bezpečnostních prověrek, jsou japonské banky jedničkou na trhu. "Personalizované" bankomaty nabízí už patnáct bankovních domů, dalších 55 plánuje jejich zavedení. Vyskytují se sice i kritické hlasy, které se bojí nových problémů, ale instituty na této technice trvají.
"Doposud existuje jen málo uživatelů, kterým automaty přístup na konto nepovolily," míní jeden z mluvčích banky Sumitomo-Mitsui. Bankomaty tato třetí největší bankovní skupina v zemi užívá již od konce prosince, z celkových 6600 automatů již bylo přestavěno 2100.
Pro banky představuje zavedení nové kontroly biometrických dat výhody: bezpečnostní riziko je pro klienty menší, snižují se náklady způsobené zneužitím karet a koncern se navíc profiluje jako inovátor.
Důvodem jejich zavedení a masívních investic ale není jen větší bezpečnost pro zákazníky. Od února totiž v zemi vycházejícího slunce platí zákon, který bankám nařizuje klienty, jejichž karty byly zneužity k podvodu, odškodnit. V minulém roce totiž takových případů přibylo o šest procent. Podle průzkumu japonského finančního dohledu počet bank, které bezpečnější automaty zavádějí stoupl o čtvrtinu.
Jednou z prvních byla finanční skupina Mitsubishi-UFJ (MUFG), která bankomaty začala užívat již v říjnu 2004. Zhruba 1500 z celkových 3000 přístrojů již disponuje bezdotykovou čtečkou, která analyzuje vzor žil v dlani klienta. Techniku, která to umožňuje, vyvinul koncern Fujitsu.
Měsíčně tak banka zaregistruje 2000 nových klientů, kteří této služby chtějí využít.
Japonská poštovní banka, která po celé zemi disponuje 27 tisíci peněžními automaty, chce nové přístroje zavádět až v průběhu letošního roku, ostatní konkurenti zatím vyčkávají. "Chceme nejdříve pozorovat, jak se zájem našich klientů bude vyvíjet, a pak vzít již ověřenou techniku," míní Keniči Jamamoto z banky Seven.
Problematické totiž je, že systém ověřující otisk prstu a technika kontrolující celou dlaň, nejsou kompatibilní, a zákazníci proto nemohou využít všechny bankomaty. To chce nyní vyřešit i japonský bankovní svaz, který chce najít jeden společný standard. "Nevíme ale ještě, zda se náhodou neprosadí třetí technologie," říká Jošiaki Kawano ze svazu. Vzhledem k tomu, že investice do nových bankomatů jsou obrovské, měly se podle něj banky na jednotném systému dohodnout již předem.
Katsuja Uchida, profesor pro bezpečnostní management na univerzitě v Jokohamě, navíc poukazuje na to, že by se mohly vyskytnout případy, kdy je klientovi přístup na konto neoprávněně zakázán. Nová technika totiž ještě není dostatečně ověřená, protože banky automaty zavedly velmi rychle a možné útoky na zneužití biometrických dat ještě nejsou zcela prozkoumány.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist