"Mrtvý bod" či "slepá ulička". - Těmito slovy charakterizovaly výsledky voleb světové agentury a zahraniční média s tím, že politická scéna v České republice se polarizuje.
"Volby měly ukončit čtyřleté období politické nestability, místo toho se však zřejmě o další čtyři roky prodlouží," napsal pražský zpravodaj BBC. Podle agentury Reuters voliči sice měli rozporuplné pocity z chystaných reforem ODS, ale sociální demokraty chtěli vytrestat za korupci. "Politická slepá ulička odráží rozdělení společnosti, z níž část volá po výrazných reformách, aby země byla více konkurenceschopná, a část prosazuje širokou sociální síť," napsala agentura. Americká televizní stanice CNN předpovídá, že Česko čeká jen "prodloužení handrkování" nebo předčasné volby.

Zelení: čerstvý vzduch


Velká pozornost byla věnována faktu, že se do parlamentu dostala Strana zelených. Za průlom pro zelené ve střední a východní Evropě včera označil jejich úspěch Daniel Cohn-Bendit, předseda poslaneckého klubu Zelených v Evropském parlamentu. Vyjádřil naději, že bude inspirovat ekologicky zaměřené strany v dalších zemích. Příchod zelených do parlamentu světové agentury a média označily za "doušek čerstvého vzduchu do české politiky". Populárně-liberální rakouský list Kurier konstatuje, že se Straně zelených poprvé podařil vstup do parlamentu také díky podpoře bývalého prezidenta Václava Havla.

Zahraniční novináře ale nezaujal jenom výsledek voleb. Francouzská agentura AFP si všimla i projevu šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, který zpochybnil regulérnost voleb. Označila ho dokonce za "vzteklého" premiéra. Rovněž na Slovensku vyvolalo Paroubkovo prohlášení velkou pozornost. Zatímco slovenští politici se k tomuto tématu stavěli opatrně, politologové ho většinou označují ze bezprecedentní krok. "Byla to na slovenské i evropské poměry silná káva," řekl HN Ivo Samson. "Analogie k únoru 1948 byla hodně přitažená za vlasy."

Ostatně výsledky voleb sledovali politici na Slovensku, už vzhledem k nadcházejícím předčasným volbám, velmi pozorně. Spokojeni s výsledkem jsou proto především lídři vládních stran. Zvláště premiér a předseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda, který ODS během kampaně osobně podpořil. "Jsem velmi rád, že se v Čechách neprosadil populismus a že Češi odmítli komunismus." Ministr financí Ivan Mikloš byl v hodnocení výsledku voleb tvrdší: "Prohrála strana, která vsadila na očerňování Slovenska". Ostatní lídři se shodují, že to předseda ODS Miroslav Topolánek nebude mít jednoduché. Vladimír Mečiar prohlásil, že už jednou českým politikům poradil, a byla z toho smlouva mezi ČSSD a ODS: "I teď jim doporučuji, aby si k sobě obě strany našly cestu," řekl.

Euroskeptická vláda?


"Evropa už si domýšlí: Češi nedorostli do demokracie, vyhrála antievropská, krajně pravicová, tradicionalistická strana, uzavřená sama do sebe," komentuje ironicky výsledek českých voleb a vítězství ODS na svých internetových stranách polský středopravicový týdeník Wprost.

Podle názoru komentátora Grzegorze Sadowského nemají konzervativci v Evropě dobrý zvuk, a proto se budou na Čechy nyní dívat jinak - po vzoru polské pravice a jejích euroskeptických názorů. Vítězství ODS je podle Wprostu překvapivé a následuje po "nejbrutálnější volební kampani v historii Česka". O porážce sociálních demokratů podle Wprostu rozhodla bez konzultací s opozicí prosazená zdravotnická reforma a změna pracovního práva. List také zdůrazňuje, že na kampani vítězné ODS se podíleli dva strůjci vítězství polských konzervativců, Bielan a Kaminski, členové vedení hlavní vládní strany Právo a spravedlnost. Jestli vládu povede ODS, bude mít podle Wprostu v evropských otázkách blízkého spojence ve Varšavě.

Pokud se ODS podaří vytvořit kabinet, stane se Česko po Polsku druhou zemí, která získá po vstupu do EU euroskeptičtější vládu, uvedla včera německá zpravodajská televize n-tv. Zpravodajka Christine Dupréová v rozhlasové stanici RTBF řekla, že Češi dali přednost "nacionalisticko-populistické protievropské pravici prezidenta Klause". ČSSD se podle ní zdiskreditovala skandály a také loňským tvrdým policejním zásahem proti technoparty v západních Čechách.
Rovněž italská média upozorňují vedle "patové situace" na to, že "Brusel se trochu obává euroskepticismu vítězné ODS. Hospodářskofinanční deník Il Sole 24 ore poznamenává, že vítěz voleb, předseda ODS Topolánek, bude mít velké problémy se sestavením nové vlády. Obdobně zaměřil své zpravodajství nejčtenější italský deník Corriere della Sera.

Podle jeho názoru ČSSD prohrála ze dvou důvodů: první nese jméno korupce, za druhým jsou velké obavy značné části obyvatelstva, že by se po volbách mohla "spojit" s nereformovanými komunisty. Levicově zaměřená La Repubblica k tomu dodává, že Topolánek zvítězil, přestože ho ani občané, ani elita země příliš nemilují a nadšen jim není ani prezident Václav Klaus.
I tento deník konstatuje, že ČSSD doplatila na korupční skandály a neurvalost některých svých ministrů.

V Rakousku se volbám věnovaly v krátkých příspěvcích pouze rozhlasové a televizní zprávy a dva celostátní deníky, které vycházejí v neděli. Konstatovaly, že se sice ODS poprvé po osmi letech opět podařilo získat většinu, ale že zásadní obrat na politické scéně opět nenastane. Komentář listu přičítá vítězství ODS mj. obavám voličů před účastí komunistů ve vládě v případě vítězství sociální demokracie. Ty sice vedly ke značné ztrátě hlasů ve volbách, ale ne k odstranění KSČM z veřejného života. "Komunisté jsou pořád tady, aniž by museli nést nějakou odpovědnost," konstatuje list.