Do Španělska se jezdí hlavně na dovolenou. Méně už za podnikáním. "Přitom to je obrovský trh s více než 44 milióny obyvatel a 55,6 milióny turistů, kteří vloni zemi navštívili. Mimochodem - v průměru na osobu zde utratili 855 eur", říká Petra Konvičková, zastupující v Madridu agenturu CzechTrade.
HN: O českých firmách působících ve Španělsku se příliš neví. Znamená to, že tuhle zemi ještě neobjevily?
České firmy jsou skutečně zatím ke španělskému trhu vlažné. Naše hrubé investice zde v letech 1993 až 2005 dosáhly 7,61 miliónu eur. To je méně než tady investovali naši sousedé. V případě Maďarska to bylo 93,56 miliónu eur, Polska 24,91 miliónu a Slovenska 11,13 miliónu eur. Přitom jde o jednu z ekonomik EU s dlouhodobým pozitivním hospodářským růstem.
HN: Proč potom země české firmy neláká?
Problémem je hlavně dopravní vzdálenost a malá jazyková vybavenost Španělů. Kromě toho jde o stát se sedmnácti autonomními oblastmi, mezi kterými existují velké kulturní či legislativní rozdíly. Není to tedy jednoduché teritorium. Ale jak se říká - příklady táhnou. Až do Španělska přijde z Česka nějaká výraznější investice, ostatní snad zbystří a uvědomí si, že Španělsko je trh, který by neměl zůstat stranou.
HN: Vyplatí se Čechům v zemi působit? Je lepší zakládat firmy, nebo zde mít jen obchodní kanceláře?
Firma, která chce na španělském trhu prodávat, musí mít buď spolehlivého španělského zástupce - distributora nebo vlastní pobočku, kde zaměstná místní personál s kontakty a zkušenostmi v daném oboru.
HN: Existují omezení, která tomu brání?
Založit "eseróčko" lze během tří týdnů až měsíce. Přitom existuje síť tzv. one-stop-window, kde lze všechny potřebné operace provést. Jen je třeba si předem domluvit osobní schůzku. Síť těchto kanceláří lze nalézt na www.ventanillaunica.org . Počet samotných administrativních kroků pak záleží na podnikatelské aktivitě. Jedno ale platí obecně - komunikovat ve španělštině. I když obchodní rada Petr Eichner se setkal s případem, že v Katalánsku po českých podnikatelích chtěli komunikaci v katalánštině.
HN: Jak drahá je místní pracovní síla?
Náklad na zaměstnance na konci roku 2005 činil 2234 eur, včetně odvodů daní a sociálního a zdravotního pojištění. Náklady na místní pracovní sílu jsou tedy stále vyšší než v Česku. K tomu je nutné připočíst ještě poměrně přísné podmínky pro ukončení pracovního poměru, jako je například odškodnění. V určitých oborech jako stavebnictví či gastronomie existuje vysoké procento zaměstnání emigrantů z Maroka a Latinské Ameriky. Španělsko ale patří v rámci zemí EU-15 k jedněm z nejlevnějších trhům. Cenová hladina je zhruba o 16 procent nižší než ve zbývajících "starých" členských státech unie.
HN: Kolik českých firem se v zemi vlastně usadilo?
Zhruba desítka. Není jich tedy mnoho. Vedle ČSA nebo Škody Auto to jsou třeba ještě společnosti Jablonex, Ravak, Tescoma nebo brněnské strojírny Šmeral.
HN: Jaký tedy čekáte vývoj?
Mělo by dojít k tomu, že české firmy po založení poboček ve střední a východní Evropě pokračují do Německa, Beneluxu, Francie, pak se dostanou i na Pyrenejský poloostrov. Největší růst lze čekat při zakládání regulačních skladů pro rychlejší distribuci zboží.
Požadavky na založení firmy ve Španělsku
Jmenovat zástupce, získat pracovní a pobytové povolení.
Požádat obchodní rejstřík o název společnosti. Obvykle se navrhují 2-3 varianty. Potvrzení bývá do 10 dnů.
Požádat o provizorní IČO na příslušné pobočce Finančního úřadu.
Otevřít běžný účet a složit na něm základní kapitál společnosti.
Podepsat před notářem zakládací listiny a zaplatit daň z právnických aktů.
Zapsat firmu do obchodního rejstříku a získat definitivní IČO.
Přihlásit se k daňové registraci na Finančním úřadě a k placení daně z ekonomické činnosti.
Získat otevírací licenci od radnice v místě podnikání a oznámit otevření pracoviště do 30 dnů od otevření podniku na formuláři "Comunicación de Apertura".
Registrovat sociální pojištění na Úřadu sociálního pojištění.
Poznámka: Jednání se španělskými úřady probíhá vždy ve španělštině.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist