Co je lepší? Kontokorentní úvěr, nebo kreditní karta?


Běžný spotřebitelský úvěr sice z neúčelových půjček, které nevyžadují zajištění, vychází úrokově nejlépe, avšak není vhodný pro každého. Lidem, kteří z nejrůznějších důvodů mají potřebu velmi často čerpat úvěr a poměrně rychle jej zase splatit, se klasická spotřebitelská půjčka nevyplatí.
Důvodem jsou nejen poplatky za vyřízení každé takové půjčky, ale také ztráta času spojená s jednotlivými žádostmi. Tito klienti spíš ocení kontokorentní úvěr nebo kreditní (úvěrovou) platební kartu.

Proč kontokorent

U kontokorentního úvěru může klient svůj účet přečerpat do určitého limitu - tzv. kontokorentního rámce. Z vyčerpané částky si banka strhává úroky mezi deseti až šestnácti procenty ročně. Nejpozději do roka je ale třeba záporný zůstatek vyrovnat (splatit úvěr).
Předností kontokorentního úvěru jsou relativně nízké poplatky, které si banky strhávají za jeho správu. Některé peněžní domy si dokonce neúčtují nic.
Čerpat úvěr může klient kdykoliv. Stačí jednoduše jen své konto přečerpat - výběrem hotovosti nebo použitím platební karty.
Jak vysoký úvěrový rámec klient od banky získá, záleží na jeho bonitě a historii u banky. V řadě případů banky samy oslovují své klienty a nabízejí jim zřízení úvěrového rámce.

Půjčka může být i zdarma

Konkurentem kontokorentních úvěrových rámců je kreditní (úvěrová) platební karta. Ta není ničím jiným než jednou z variant spotřebitelského úvěru. Klient může úvěr získat v libovolném okamžiku. Stačí pouze platební kartou zaplatit nebo si vybrat hotovost z bankomatu. Oproti klasickému spotřebitelskému úvěru odpadá nutnost podávání žádosti o každou půjčku.
Nevýhodou kreditní karty jsou vyšší úrokové sazby (15 až 26 procent ročně). Ty ale začínají nabíhat až po určité době od provedení transakce.
Během tohoto bezúročného období může majitel kreditní karty celý dluh splatit, aniž by mu banka účtovala nějaký úrok. Záleží jen na klientovi. U většiny kreditních karet je bezúročné období v délce pětačtyřiceti dní. Po tuto dobu má klient úvěr poskytnutý zdarma. Maximální doba bezúročného období dosahuje pětapadesát dní.
Na rozdíl od kontokorentního úvěru může být klient s kreditní platební kartou neustále "v minusu", tedy vlastně být pořád zadlužen. Stačí každý měsíc uhradit povinnou splátku - pět až deset procent z vyčerpané částky úvěru plus úroky.
Zbytek má klient neustále k dispozici. Výše úvěrového rámce se odvíjí od bonity konkrétního klienta.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist