Jedním z důvodu spokojenosti mezi více než 1200 manažery v Německu, Itálii, Francii, Británii, Rakousku a Švýcarsku je přitom pozitivní vývoj německé ekonomiky. Vyplývá to z pravidelného průzkumu deníku Handelsblatt, nazvaného Business Monitor International.
"Když se daří dobře Německu, pak to výrazně pociťují i ostatní země v Evropě," míní Thomas Straubhaar, šéf Hamburského institutu pro světovou ekonomiku (HWWI). Hospodářství největší evropské země se opravdu zlepšilo: poté, co v posledním kvartálu roku 2005 ještě stagnovalo, vzrostlo v prvním čtvrtletí letošního roku již o 0,4 %. V právě končícím druhém kvartále by přitom podle odhadů mělo růst ještě silněji.
S tak dobrým vývojem přitom oslovení manažeři před šesti měsíci nepočítali. V Německu nyní dvě třetiny z nich uvádějí, že vývoj byl "výrazně" či "o něco lepší" než jejich prognózy. Stejně tak pozitivně překvapení byli manažeři v Rakousku a Švýcarsku. Lepší vývoj ale podle dotazovaných zaznamenaly i jejich vlastní obchodní aktivity. Ve všech šesti zemích byla většina s průběhem spokojena či dokonce pozitivně překvapena.
I navzdory těmto dobrým zprávám ale vývoj zřejmě nebude mít výrazný dopad na trh práce. V Německu tak například chce sice 30 procent firem počet zaměstnanců zvyšovat, dalších 27 procent ale naopak snižovat. Ve zbytku Evropy je tomu trochu jinak, v Británii chce třetina osazenstvo nabírat, ale jen desetina propouštět.
Seznam důvodů, proč tomu tak je, je podle ekonomů dlouhý. V Německu hraje důležitou roli obzvláště nepružný trh práce a nejistota ohledně dalšího ekonomického vývoje a směřování vlády. "Očekávání jak vůči vládě, tak vůči ekonomice byla obrovská a nyní se pomalu relativizují," míní Holger Schmieding, hlavní ekonom Bank of America pro Evropu. S tím souhlasí i Straubhaar z HWWI.
"Stále více se prokazuje, že vláda se spíše snaží udržet moc, než aby realizovala " tvrdí.
S potížemi ale zápasí i Itálie, která vykazuje nejnižší růst HDP. Veřejné finance jsou navíc v téměř podobně katastrofické situaci jako tomu bylo v 90. letech. Většina tamních manažerů si proto očividně myslí, že horší už to být nemůže. Optimističtí tak byli již v průzkumu koncem roku 2005, což se ale nepotvrdilo. Naděje proto mají i do budoucna, téměř dvě třetiny z nich doufají, že se podmínky k podnikání zlepší. Jejich strategií je především snižovat náklady, což německé firmy například již realizovaly v minulosti.
Do budoucna přitom firmy musí nadále počítat s tím, že se náklady budou opět zvyšovat, a to především v oblasti energetiky.
Doposud se ale podniky s tímto nárůstem překvapivě dobře vyrovnaly. Celkem 37 % manažerů sice uvádí, že vysokou cenou ropy trpí, ale v porovnání se situací před dvěma lety, kdy byla cena o polovinu nižší, to je nárůst jen o tři procentní body. Ekonomové si tento posun vysvětlují tím, že firmy se surovinami šetří a investují do modernějších zařízení. "Proto jejich závislost na ropě klesá," míní Stefan Bielmeier, ekonom u Deutsche Bank.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist