Štrasburk podpořil majitele domů


Evropský soud nařídil Polsku zaplatit odškodné za nízké nájmy
Čeští majitelé požadují kvůli regulaci padesát miliard

Českým majitelům domů s regulovanými nájmy vzrostla naděje, že jim stát bude muset vyplatit odškodné za neúměrně nízké nájmy, které často nestačí ani na pokrytí nákladů.
Evropský soud pro lidská práva včera rozhodl spor, který se českému velmi podobá. Francouzka polského původu Maria Hutten-Czapská v něm vyhrála nad polským státem a pro obdobné případy tak vytvořila precendes.
Zprávu okamžitě uvítali čeští majitelé domů. V tuzemsku je nyní stále asi 750 tisíc bytů s regulovaným nájmem.
A zatímco v takovém bytu 4+1 v centru Prahy může měsíční nájem činit jen necelé čtyři tisíce korun, za neregulovaný musí dát zájemce od třiceti tisíc výš.

Rozhodnutí do konce roku

U evropského soudu ve Štrasburku proto leží již zhruba tři tisíce žalob, ve kterých se majitelé po českém státu domáhají odškodného dohromady padesát miliard korun.
Nyní, povzbuzeni úspěchem Hutten-Czapské, budou požadovat přednostní projednání svých případů. "Soud by o českém sporu mohl rozhodnout ještě do konce roku," věří místopředseda Občanského sdružení majitelů domů Milan Krček, který se jednání soudu ve Štrasburku účastnil.
Proti včerejšímu rozhodnutí se naopak bouří Sdružení nájemníků. Podle jeho předsedy Stanislava Křečka soudci kvůli ochraně práva na vlastnictví popřeli další lidské právo, a to na bydlení: "Dnešní rozhodnutí určitě neprospívá prestiži Evropského soudu pro lidská práva." Nájemníků se ale podle něj rozhodnutí soudu bezprostředně netýká. Činži jim totiž není možné zpětně zvýšit. I kdyby dal soud za pravdu i českým žalobám, platil by odškodné stát - tedy přeneseně všichni lidé z daní.

Žaloby i u českých soudů

Hutten-Czapská požadovala po polském státu téměř 79 tisíc eur. Evropský soud pro lidská práva se jí zastal již loni na jaře, Polsko se však odvolalo.
Včera jí soudci definitivně dali zapravdu. Přisoudili jí třicet tisíc eur za morální újmu a dalších 22,5 tisíce eur jako úhradu nákladů řízení, tedy v přepočtu celkem zhruba 1,5 miliónu korun. Náhradu samotné škody však neurčili a dali oběma stranám sporu půl roku, aby se na kompenzaci dohodly.
Situace v tuzemsku je podle majitelů domů ještě horší než v Polsku. Proto požadují zmíněných 50 miliard korun. "Rozhodně to není přestřelené číslo," tvrdí právnička Klára Veselá-Samková, která majitele domů zastupuje.
Sdružení vlastníků nyní vyzvalo další majitele domů, aby se k žalobám na český stát připojili. Někteří již podali žaloby u českých soudů poté, co je k tomu v březnu vyzval Ústavní soud.
Zástupci státu ale věří, že majitelé již neuspějí. Důvod? Letos schválený zákon, který zavádí pozvolnou deregulaci. Podle něj se budou nájmy postupně uvolňovat o 14,2 procenta ročně, a to v letech 2007 až 2010. Majitelé domů říkají, že je však takový růst nedostatečný a zákon je protiústavní.
Na zákon naopak spoléhá premiér Jiří Paroubek. "Je ale zřejmé, že pokud tam nějaké žaloby českých majitelů jsou, tak se s nimi ten soud bude muset vypořádat," řekl Paroubek ČTK.


Nájmy v Česku

V tuzemsku je stále asi 750 tisíc bytů s regulovaným nájmem.
Jejich majitelé podali k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku zhruba tři tisíce žalob.
Požadují v nich po českém státu až padesát miliard korun odškodného. Věří, že soud nyní přednostně projedná jejich žaloby.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist