Snímek: WWW.ADRIATICA.NET (MAJÁK NA OSTROVĚ SUŠAC)
Jeskynní komplex Grabovača
Sahat na krápníky dovoleno. Takový by mohl být nápis před vstupem do jeskynního komplexu Grabovača ležícího na ploše půldruhého kilometru čtverečního na vnitrozemském úpatí pohoří Velebit u obce Perušič. Zatímco v jiných jeskyních až úzkostlivě dbají na to, aby se návštěvníci ničeho kolem sebe nedotýkali, v Grabovači "hmatatelný" zájem o jeskynní výzdobu průvodce spíše potěší. Komplex se skládá ze sedmi jeskyní, letos se poprvé zpřístupnila pro turisty největší z nich - před dvěma sty lety objevená jeskyně Samograd.Před vstupem do hlubin 240 m dlouhé jeskyně, tvořené čtyřmi dvoranami, správce nastartuje naftový agregát zásobující osvětlovací reflektory elektřinou. Pokud si chcete vidět pod nohy na místy vymletou kluzkou stezku, vezměte si s sebou vlastní baterku. Dobrodružný ráz výpravy ještě umocní rozdané ochranné přilby. Nečekejte tu žádnou jinde tisíckrát omílanou historku o splněných přáních po pohledu do jezírka; dobře se zabavíte podrobným zkoumáním jeskynní výzdoby, prolézáním úzkých proláklin, opičím šplháním po vyvýšeninách a protahováním nízkými vstupy, které nutí do podřepu.
Informace
Krom baterky průvodci doporučují teplý oděv (teplota v jeskyni se pohybuje kolem 7° C) a pevnou neklouzavou turistickou obuv. Exkurze není vhodná pro předškolní děti.
V Perušiči stojí za návštěvu také zbytky turecké pevnosti Kula, jejíž věž je dominantou obce. Během téměř 200leté nadvlády Turků v 16. a 17. století byla jejich hlavním opěrným bodem v kraji.
Jeskynní park Grabovača se nachází 3 km od obce Perušič (vlastní sjezd z dálnice Záhřeb - Split, na silnici D50 mezi městy Otočac - Gospič).
Více informací na www.pp-grabovaca.hr Gacka - ráj rybářů, vodnářů, mlynářů
Olivy, mořské ryby, vinná réva. Taková je typická představa o darech chorvatské přírody. Obilí, pstruzi a skopové. To jsou produkty typické pro jeden z nejúrodnějších krajů Chorvatska, okolí řeky Gacka - Gacko polje. Bohatství pstruhových ryb této ponorné řeky je předmětem odborných výzkumů, dohadů i legend. Přesvědčivé vysvětlení ale dosud nikdo nepodal. K rybolovu na Gacce se sjíždí muškařská elita z dalekých krajů, k světové špičce patří i místní vazači mušek.
Řeku Gacka napájí 13 hlavních pramenů, spolu s menšími je jich na 27. U většiny z nich byly na počátku minulého století vybudovány vodní mlýny a pily. Prvním v říční soustavě je největší Tonkovičův pramen (Tonkovič vrilo), zvaný též pramen Gacka. Vodní mlýny tu byly ještě před rekonstrukcí a dávají tak zajímavé svědectví, jak na nich zub času zapracoval, když se přestaly využívat.
Kompletně zrekonstruovanou soustavu vodních mlýnů a pily najdete na asi nejkrásnějším Majerově pramenu (Majerovo vrilo). Po rozsáhlé rekonstrukci na počátku tohoto století se v autentických dřevených staveních na hrázi pramene opět roztočila vodou poháněná mlýnská kola. Mlynář Jure Majer vám v lomozu a moučném prachu předvede obsluhu celého soustrojí a u něj si můžete bělavou mouku namletou obrovskými mlýnskými kameny přímo před vašima očima za nevelký peníz také zakoupit. Zaprášená hrdla můžete pak svlažit přímo z řeky, voda je tu pitná a velmi chutná.
Informace
K pramenům a břehům řeky Gacka vede nejlepší cesta z města Otočac (sjezd z dálnice Záhřeb - Split) cesta možná i z pobřežního Jadranu přes pohoří Velebit.
Povolení k rybolovu vydávají obecní rybářské spolky (ribolovna društva), kontakty na ně jsou ve vsích kolem řeky nebo na adrese: www.gacka.hr
Primošten
Městečko, které si až pohlednicovou krásou, nezadá s Dubrovnikem či Rovinjí. Staré cen-trum se rozkládá na poloostrově, spojeném s pevninou jen úzkou hrází. Ostatně, ve středověku se jednalo o ostrov, který chránil zdvihací most. Dnes se vchází stylově historickou branou. Starými romantickými kamennými uličkami lze vyšplhat až na vrchol města, kde na kopci trůní farní kostel sv. Jiří, původně z 15. století., s o tři staletí starší vzácnou ikonou Panny Marie. Kolem kostelíka se na terase rozkládá hřbitov s výhledem na modré vody Jadranu. V uličkách najdete dostatek možností posedět v tradičních rybářských hospůdkách servírujících čerstvé mořské úlovky. Přímo pod městem se dá hned koupat. Sousední poloostrůvek Raduča poskytuje ubytování v několika hotelích schovaných uprostřed borového háje. V blízkém okolí Primoštenu se pěstují olivy a víno. Jen dva kilometry za nejbližším kopcem se v hluboké zátoce rozkládá velká marína.
Informace
Primošten leží na pobřeží pod jadranskou magistrálou, zhruba 30 km jihovýchodně od Šibeniku. Informační centrum najdete hned vlevo za branou.
(Tel.: +385 22 571 111).
www.summernet.hr/primosten/ Jurlinovi Dvori - drsná tvář dalmátského venkova
Dalmácie má dvě tváře. Moře a vnitrozemí. Zatímco na pevnině šel život snáz díky bohatství pod hladinou, jen pár kilometrů od pobřeží na venkově uprostřed kamenitých plání se žilo tvrdě. Jedním z prvních pokusů ve zdejší oblasti o ekoagroturistiku se staly Jurlinovi Dvori. Starý, památkově chráněný venkovský dvůr z několika kamenných domů (kamene z polí bylo tolik, že posloužil i jako střecha). Jednotlivé místnosti a domky vás provedou někdejším životem vesničanů od kolébky až po kostel. Zařízené pokoje původní výbavou, tradiční kuchyň, dílna i nádherný kamenný kostelíček s moderními vitrážemi.
V místní konobě se vám pak dostane domácího hutného červeného vína stejně jako zde vyráběného sýra, oliv z nedalekých polí či pršutu, který se sušil hned za rohem. Na uvítanou a možná i na závěr přijde obligátní štamprle rakije. Jurlinovi Dvori založil kněz a etnograf Don Stipe Perkov a stará se o ně se svým osmdesátiletým pomocníkem, který zde žije od narození.
Informace
Jurlinovi dvori najdete 8 km severovýchodně od pobřežního městečka Primošten ve vísce nazvané Primošten Burnji. Ve dvou dvoulůžkových pokojích lze zajistit přespání. Více se dozvíte na internetových stránkách: www.jurlinovidvori.org
Pag - ostrov bílých kamenů a sýra
Už při pohledu z pevniny se Pag tváří jako by sem ani nepatřil. Protáhlý ostrov tvořený pustými kamennými poli z bílého vápence. Takřka ani stopa po typické středomořské vegetaci, která zdobí každý jiný kus souše na Jadranu. Při délce 63 km je Pag největším ostrovem země. Zajímavostí ale skýtá dost.
Na výrobky, součástí jejichž názvu je paški, tedy to, co pochází z Pagu, jsou obyvatelé hrdí a ostatní natěšení. Týká se to sýra, soli a krajky. Tajemství výjimečné chuti pažského sýra se ukrývá v přirozeném procesu cirkulace soli díky místním klimatickým podmínkám. Přes ostrov během zimy vane silný vítr "bura", který přináší sůl z moře. Ovce spásající takto prosolenou vegetaci pak dávají slané mléko.
Hlavní stejnojmenné město Pag se inspirovalo benátskou architekturou poloviny 15. století, kdy se na ní podílel významný jadranský stavitel a sochař Juraj Dalmatinec. Silné zdi ochránily město před hrozícími útoky Turků, a tak lze dnes obdivovat řadu historických památek.
Asi 20 km západně od Pagu leží Novalja, kulturní středisko západní části ostrova s řadou příjemných restaurací. Z Novalji už je to jenom 10 km do Lunu, klidné rybářské osady v nejzápadnějším cípu ostrova. Je to také jediná část Pagu, kde najdete nějakou zeleň, a to hned dva tisíce let staré olivové háje.
Informace
Ostrov je s pevninou spojen mostem. Ze Zadaru do města Pag je to 49 km. Trajektové spojení je pak v severní části ostrova mezi Žigljenem a Priznou. Na Pag jezdí i pravidelná autobusová linka ze Zadaru, Záhřebu, Splitu a Rijeky.Kopački Rit - svět vody a vodních ptáků
Východní Chorvatsko patří k turisticky dosud neobjeveným místům. Jednou z největších atrakcí, která se tu nabízí, je Kopački Rit. Tato rozsáhlá záplavová oblast na severovýchodě země představuje nesmírně cennou krajinu, v jejímž srdci byl vyhlášen Přírodní park Kopački Rit (Kopačevský močál). Leží na soutoku Drávy a Dunaje, kde veletok vytváří přirozenou hranici mezi Chorvatskem a Srbskem. Svět vodních ploch tvořených bezpočtem slepých ramen, jezírek, tůní a močálů, lesů a ostrůvků.
Na celém toku Dunaje jsou jen dvě podobná území. Dunajská delta v Rumunsku, tam se řeka vlévá do Černého moře, a právě Kopački Rit. V době, kdy je rezervace pod vodou, připlouvají sem hejna ryb. Záplavy pravidelně doplňují vodu v jezerech, kanálech a slepých ramenech, kde se ryby rozmnožují. Korytem Dunaje i Drávy potom ryby z rezervace táhnou na jih, na sever i na západ, stovky kilometrů daleko.
Jedná se o jednu z nejdůležitějších, největších a také nedotčených mokřin Evropy. To samozřejmě láká množství vodního ptactva. Hnízdí zde kolem 260 různých druhů ptáků. Spatřit můžete i největšího dravce Evropy orla mořského, kterého má ostatně přírodní park ve znaku. Bohaté vody hostí také přes 40 druhů ryb (na území parku samozřejmě platí zákaz jejich lovení). Protože park ale nepokrývá celé území močálů, můžete zdejší rybí speciality ochutnat v některé z hospůdek v přilehlých vsích. Z větších savců tu hojně žijí zejména jeleni a divoká prasata. O rostlinném bohatství netřeba ani mluvit.
Zvláštní krajinu, kde se stýká voda se souší, si nejlépe prohlédnete z paluby některé z vyhlídkových lodí, nabízí se ovšem i pěší stezky či atraktivní vyjížďky na koních.
Informace
Přístup do parku je z vesnice Kopačevo, ležící 8 km severně od Osijeku. Tato metropole chorvatského východu leží 290 km od Záhřebu, většinu cesty lze pohodlně ujet po dálnici. Více informací o parku najdete na adrese: www.kopacki-rit.com
Trsteno - kouzelná zátoka pod arboretem
Kdo jede ze severu do Dubrovníku, musí tudy projet. Vesničkou Trsteno prochází rušná jadranská magistrála. Od ostatních zdejších průjezdních obcí se liší právě už při průjezdu. Náměstíčko hned u silnice zakrývají obří čtyři sta let staré platany. V jejich stínu čekají ženy u stolků, aby nabídly fíky, domácí likéry i sazenice středomořských rostlin. O kus dál na plošině nad mořem se rozkládá arboretum, nejstarší plánovitě založený renesanční park v zemi již z přelomu 15. a 16. století. Již od počátku měl umělé zavlažování. Uvidíte jak mnoho cenných a starých rostlin a stromů, tak mnoho soch, fontány či umělé jeskyňky. Kdysi zde měl letní sídlo dubrovnický rod Gučetićů-Gozze. Z jejich zámku zbyla patrová stavba. Z okraje arboreta je výhled na moře, k němu lze pohodlně dojít či dojet autem.
Malinká kouzelná zátoka s přístavištěm pro pár lodí je skvělým a odloučeným místem ke koupání. Nazpátek se dá dojít podél goticko-renesančního kostela kamennou uličkou strmě vedoucí do kopce.
Informace
Obec leží 15 km severozápadně od Dubrovníku, přímo při jadranské magistrále. Více informací najdete na stránkách: www.trsteno.hr Prevlaka - adrenalinový polostrov
Na turisty vyhledávající aktivní odpočinek se zaměřuje nejjižnější cíp chorvatského jadranského pobřeží, kde se při hranicích s Černou Horou rozkládá poloostrov Prevlaka. Za časů Jugoslávie nepřístupný kus pevniny sloužil výhradně armádě. Za války v 90. letech se snažili Prevlaku (93 ha) ovládnout Srbové, aby získali přístup k moři. Území pak bylo pod mezinárodním dohledem a až v roce 2001 připadlo Chorvatsku.
Dnes zde funguje tzv. Park Prevlaka, nejedná se ovšem o přírodně chráněné místo. Jde spíše o adrenalinově-zábavní park. Můžete vyzkoušet kvalitní lezeckou stěnu, zahrát si paintball anebo zajezdit na terénních čtyřkolkách. Náročný terén můžete vyzkoušet i na horském kole, které vám tu zapůjčí. Po sportu pak může přijít relaxace na některé z krásných plážiček. Od této sezóny se půjčují i kajaky pro vyjížďky podél břehů. Novinkou sezóny je také obnovení první zdejší dalmatské konoby.
Nudit se tu nebudou ani děti, které se mohou zastavit v zoologickém koutku. Tam na ně čekají oslíci Mišo, Mare a Kate, rodina divokých prasat a zhruba patnáct želv.
Informace
Dopravu po Prevlace zajišťuje turistický "vláček", který v sezóně jezdí od vchodu do Parku Prevlaka mezi 10. a 20. hodinou v poměrně krátkých intervalech. Při čekání na něj se návštěvníci mohou občerstvit v místním snackbaru. Jednodenní vstupné do Parku Prevlaka činí 15 kun a zahrnuje i projížďku turistickým vláčkem.
Více informací o Parku Prevlaka lze získat na stránkách: www.prevlaka.hr
Další tipy
Istrií po Zelené cestě
Po vinných, voňavých a olivových turistických stezkách se Istrijský poloostrov dočkal i tzv. Zelené cesty. Sladit aktivní dovolenou v přírodě spolu s ochranou biorozmanitosti poloostrova se pokusily institut Natura Histrica a Turistické sdružení Istrijské župy. Připravily program, který turisty seznámí s nejatraktivnějšími chráněnými územími Istrie. Zelená cesta spojuje celkem 33 chráněných lokalit na poloostrově, od zvláštních přírodních rezervací (Paluda, Motovunské šume a paleontologické rezervace s pozůstatky dinosaura v Barbarigi) až po významné krajiny mezi městy Pičan a Gračišče, mezi Labinem, Rabacem a Prtokem a kolem Kamenjaka.
www.istra.hr
Do wellness centra u moře
Tříhvězdičkový Hotel Alan ve městě Starigrad připravil na letošní sezónu nové wellness centrum o rozloze asi 1000 m2. Hotel se nachází přímo u moře s oblázkovou pláží a bujnou středozemní vegetací, jen asi 800 m od centra Starigradu a asi kilometr od vstupu do Národního parku Paklenica. Hotel je speciálně přizpůsobený invalidním osobám. Poblíž hotelu funguje i moderně zařízený autokemp pro asi 600 hostů, kteří mohou služeb wellness centra rovněž využívat. Od různých saun a whirpoolu přes nabídku léčebně-preventivních a terapeutických programů.
www.bluesunhotels.com
Památeční centrum a Tématický park na počest Nikoly Tesly
Při příležitosti 150. výročí narození slavného vynálezce Nikoly Tesly se v jeho rodné vsi Smiljan (nedaleko města Gospič uprostřed Liky) otevírá Památeční centrum a Tématický park, kde se návštěvníci mohou dozvědět podrobnosti ze života vynálezce. U vchodu do Tématického parku, který se otevře 10. července v den výročí, bude informační stánek pro návštěvníky. Odtud se bude vydlážděnými cestičkami vcházet do Teslova, pravoslavného kostela sv. Petra a Pavla, kde sloužil jeho otec jako kněz a k potoku Vaganac, kde Tesla dělal svoje první pokusy.
www.gospic.hr
S dětmi za medvědy
Zvláště děti ocení návštěvu útulku pro mladé medvědy v obci Kuterevo ve vnitrozemské oblasti Lika pod masívem Velebitu. Mláďata zde chovají v přirozeném prostředí, aby je po osvojení základních návyků nutných pro přežití, vypustili volně do okolních lesů. Na medvědy Janju Zoru, Mrnjo Brundu a další se jen v loňské sezóně přišlo podívat na dvacet tisíc návštěvníků. Do Kutereva se lze z pobřeží dostat z obce Sveti Juraj silnicí směrem na Otočac (28 km) nebo opačným směrem z Otočace, jenž leží u dálnice Záhřeb - Split (18 km).
www.kuterevo-medvjedi.hr
Do muzea žab
Od konce dubna je obec Lokve v srdci pohoří Gorský Kotar (35 km severně od Crikvenice) bohatší o jednu, patrně jedinečnou světovou turistickou nabídku. Vyrostlo zde Muzeum žab seznamující se zdejším oblíbeným obojživelníkem. Již přes 30 let se v obci koná soutěž v žabích skocích (rekord drží žába, která v roce 2001 přeskočila 140 cm). V muzeu uvidíte více než tisíc exponátů - od různých suvenýrů, uměleckých děl, školních prací na žabí téma, až po vivaria. Obec obklopují zelené zalesněné kopce, vhodné pro pěší i cyklistické výlety.
www.tz-lokve.hr
Výročí lipicánů
Dvě století chovu letos oslaví hřebčín se vzácnými lipicány ve městě Djakovo ve Slavonii, jeden z nejstarších svého druhu v Evropě. Velké slavnosti včetně mistrovství evropských spřežení se budou konat v září, ale prohlídku stájí, stejně jako svezení v kočáru, lze absolvovat kdykoliv.
www.tz-djakovo.hr
Dovolená na majáku
Kdo hledá v Chorvatsku samotu, měl by zamířit na jeden z devíti majáků nabízejících ubytování. V 19. století nařídila rakousko-uherská správa vybudovat v Jadranském moři při březích Chorvatska skoro 50 majáků. Ve století dalším většina zchátrala a v době navigačních družicových systémů ztratily majáky význam. O jejich osudu se definitivně rozhodlo na konci devadesátých let minulého století. Na přelomu milénia nechala chorvatská vláda devět majáků zrekonstruovat pro turistické účely.
Palagruža
Nejvzdálenější maják od chorvatského pobřeží byl postaven v roce 1875 na stejnojmenném ostrově. Je to téměř kilometr a půl dlouhá, zhruba 300metrová vyvýšenina ztracená uprostřed moře, 68 námořních mil od Splitu. V okolí majáku se nalézá archeologické naleziště, pozůstatky řeckého osídlení, ostrov je zároveň přírodní rezervací s četnými rostlinnými a živočišnými druhy.
Ubytování: 2 čtyřlůžková apartmá. Ostrov nabízí několik krásných oblázkových pláží. Přepravu hostů na maják zajišťuje člun z města Korčula na stejnojmenném ostrově. Zpáteční cesta stojí 275 eur za apartmá, platí se zvlášť a jízda lodí trvá přes 2 h. Neexistuje možnost zásobování hostů potravinami. Cena: 4lůžkové apartmá v sezóně 691 - 864 eur/mimo sezónu 519 eur.
Sušac
Jako Robinson si musí připadat host odlehlého ostrova Sušac mezi Hvarem a Lastovem. Kromě dvou strážců neexistuje jiné spojení s okolním světem. Maják stojí na strmém a kolmém útesu 100 m nad mořem. Na severním břehu ostrova vzniklo přírodní jezírko, do něhož se dá dostat z moře 15m podmořskou jeskyní.
Ubytování: 2 x 4lůžková apartmá. Plavba lodí z Prigradice na ostrově Korčula 200 eur na apartmá (100 minut). Cena: apartmánu 722 - 896/547 eur.
Pločica
Mezi ostrovy Korčula a Hvar se nachází nízký ostrov, kde na rozdíl od ostatních majáků nežije žádný správce. Dobrodružné povahy tu zažívají skutečný ráj na zemi. V okolí ostrova je mnoho příležitostí ke sportovnímu potápění.
Ubytování: kapacita až 14 osob. Dopravu na maják zajistí kapitán Ante, který bydlí v přístavu Prigradice na ostrově Korčula. Možnost zásobování rybami a jejich přípravy. Doprava na Pločici stojí 100 eur (10 - 15 minut). Cena: 6lůžkové apartmá 923 - 1153/691 eur, 8lůžkové v sezóně 1039 - 1297 eur.
Prišnjak
Nedaleko souostroví Kornati na západ od ostrova Murter se nalézá ostrov Prišnjak se stejnojmenným majákem. Maják je bez strážce a nabízí příležitosti k potápění i pro rodinné dovolené.
Ubytování: Rozlehlé apartmá s velkou terasou. Loď z Murteru na Prišnjak a zpět 50 eur (25 minut). Cena: 4lůžkové apartmá 809 - 1010/606 eur.
Struga
Ostrov Lastovo byl desítky let uzavřen cizincům. Strategická poloha jej předurčovala k vojenským účelům. Dnes už je vše jinak. Maják na mysu Struga u vjezdu do Skryté zátoky (Skrivena luka) stojí na vrcholu 70m útesu. Lastovo je vyhlášeným rájem rybářů a potápěčů.
Ubytování: až 15 lidí. Na Lastovo dojedete i autem díky trajektu ze Splitu. Na majáku lze zakoupit polopenzi, platí se na místě (12,5 eur za osobu). 4lůžkové apartmá 777 - 952/577 eur, 5lůžkové 809 - 994/606, 3lůžkové 650 - 809/504, 2lůžkové 577 - 722/433 eur.Porer
Maják na stejnojmenném ostrůvku jihozápadně od jižního mysu Istrijského poloostrova. Ostrůvek Porer je vlastně útesem o šířce 80 m, ani ne 3 km od pevniny. V blízkosti jsou romantické zátoky a malé ostrůvky. Nedaleko ostrova se nalézá chráněná přírodní krajina na mysu Kamenjak, kde roste více než 500 rostlinných druhů, včetně orchidejí. Ostrůvek je tak malý, že ho obejdete jen o něco dále než za minutu.
Ubytování: Ubytování: 2 čtyřlůžkové apartmány. Přeprava na ostrov lodí z Premantury 100 eur (25 - 35 minut). Cena: 4lůžkové apartmá 577 - 722/492 eur.
Sv. Ivan na Pučani
Ostrůvek sv. Ivana poblíž Rovinje má jen 350 m2, věž majáku je vysoká 23 m a nabízí krásný výhled.
Ubytování: 2x 4lůžková apartmá. Loď z přístavu Rovinj a zpět 100 eur za apartmá (30 - 45 minut). Cena: apartmá 706 - 880/533 eur.
Sv. Petar
Nejpřístupnější z chorvatských majáků stojí poblíž letoviska Makarska na poloostrově. Vzhledem k blízkému městu tvoří maják součást promenády, samotu nelze zaručit.
Ubytování: 5lůžkové apartmá. Až k majáku vede promenádní asfaltová cesta z Makarské.
Cena: 663 - 822/504 eur.
Veli Rat
Čtyřicetimetrová věž s výhledem na ostrov Dugi otok a širé moře, kostelíček na vydlážděném dvoře majáku, borovicové lesy v okolí, nádherná oblázková pláž vhodná pro malé děti. To nabízí maják Veli Rat.
Ubytování: 1 x 4lůžkové a 1 x 3lůžkové apartmá. K majáku jezdí trajekt Zadar - Brbinj (75 minut). Maják Veli Rat je asi 20 km od Brbinje.
Ceny: 4lůžkové 809 - 1010/606, 3lůžkové 749 - 936/460 eur.
Informace
Na majácích nečekejte velký luxus. Nicméně dnes už tam teče teplá i studená pitná voda, ohřívána slunečními kolektory. Ubytování na majáku lze vždy jen od soboty do soboty. Do začátku června a od konce září si lze rezervovat i víkendy na majácích Pločica, Struga, Prišnjak, Veli Rat a Sv. Petar.
Více informací na www.adriatica.net
Podrobné informace poskytne ještě před cestou také Chorvatské turistické sdružení, Krakovská 25, Praha 1. Tel.: 222 211 812, e-mail: info@htz.cz www.chorvatsko.hr
(kv)
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist