Příležitost, která se neodmítá

Finové už si zvykli, v Česku ale něco takového ještě nebylo. V čele resortu obrany by poprvé v historii republiky měla stát žena.
Absolventku Právnické fakulty Univerzity Karlovy, pětapadesátiletou Vlastu Parkanovou vysílají na post ministryně obrany lidovci. "Je to příležitost, která se neodmítá, i kdyby to bylo na krátkou dobu," říká Parkanová. Podrobně se ke svému případnému působení vyjadřovat nechce.Uvědomuje si, že Topolánkova vláda na první pokus nemusí v Poslanecké sněmovně vůbec získat podporu.
Že by Parkanová na takový post neměla dost zkušeností se neobává ani ona, ani její kolegové.
Třeba dosavadní ministr obrany Karel Kühnl říká, že není podstatné, zda je ministrem obrany muž či žena. Podstatné podle něj je, jaký má takový člověk postoj k členství České republiky v NATO nebo například k české účasti v zahraničních misích.
Politické zkušenosti Parkanové nechybějí, je dlouholetou poslankyní. Už ve Federálním shromáždění byla členkou branně-bezpečnostního výboru, pracovala v komisi pro odsun sovětských vojsk. Ve stejném výboru později pracovala ve sněmovně, byla i vedoucí stálé delegace sněmovny u Parlamentního shromáždění NATO. Proti většině nováčků v Topolánkově vládě má i další výhodu. V ministerském křesle již seděla. V letech 1996 - 1998 vedla resort spravedlnosti. Do KDU-ČSL Parkanová vstoupila v roce 2001.
Parkanové je ale jasné, že na ženu v čele Ministerstva obrany Česko opravdu není zvyklé. A tak připomíná příklad Finska.
Tam resort obrany řídily už dvě ženy - Elisabeth Rehnová a Anneli Tainaová. Rehnová o svém působení dokonce vydala knihu s názvem "Všechno možné, vzpomínky na devadesátá léta." V ní odhalila i to, jak tvrdě musela vyjednávat se zbrojařskými firmami.
Něco podobného by mohlo potkat i Parkanovou. Česká armáda se modernizuje.
Mnohamiliardové nákupy stíhaček Grippen a obrněných transportérů Pandur se sice již opakovat nebudou, významné obchody však ministerstvo obrany ještě uzavírat bude.