Mittal vyhrál, získá Arcelor
Mittal Steel vyhrál nad ruským konkurentem, firmou Severstal
Firmy ušetří na nákladech miliardu dolarů každý rok
Šéf největší ocelářské firmy světa Lakšmí Mittal vždy tvrdil, že v příštích letech přežije jen hrstka firem, které budou vyrábět nad sto miliónů tun oceli ročně. První takovou firmou se teď má stát právě jeho Mittal Steel, která vlastní i ostravskou Novou huť.
Dosud ocelářská jednička vyráběla "pouhých" 60 miliónů tun. Včera ale odsouhlasila správní rada světové dvojky, firmy Arcelor, sloučení s Mittalem.
Společně budou Mittal a Arcelor vyrábět více než 110 miliónů tun oceli ročně. Hodnota obchodu dosáhne téměř 26 miliard eur (tedy zhruba 740 miliard korun).
Světový gigant
Jméno nové firmy s 350 tisíci zaměstnanci bude Arcelor Mittal. Díky spojení výroby a obchodu ušetří ročně přes miliardu dolarů.
Mittal už dříve slíbil, že v Arceloru nebude propouštět. Není ale jasné, zda v nové firmě bude místo pro dosavadního šéfa Arceloru Guye Dollého.
Propouštění se ale chystá v závodech Mittalu. Tam by v příštích třech letech mělo o práci přijít 26 tisíc lidí, tedy asi deset procent.
Mittal bude v nové firmě největším podílníkem s 43,4 procenta akcií. Zaplatí za ně o 15 procent více, než je současná hodnota akcií Arceloru na burze. Zbytek obchodu proběhne prostřednictvím výměny akcií. Obchod musí potvrdit akcionáři Arceloru: buď hlasováním na valné hromadě, nebo prodejem akcií Mittalovi. To ale podle expertů nebude problém.
Proti fúzi pravděpodobně nebudou mít námitky ani antimonopolní úřady. Kladně se už vyjádřila evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová. Mittal Steel a Arcelor se ve svém sortimentu totiž spíše doplňují, než překrývají. Navíc Mittal se chce zbavit některých svých podniků. Jak ale potvrdil HN jeden ze ředitelů v londýnském ústředí Mittal Steel, ostravská Nová huť se prodávat nebude.
"Bílý rytíř" poražen
Mittal se chtěl spojit s Arcelorem od začátku letošního roku. Vedení Arceloru jeho nabídky odmítalo. Ředitel Arceloru Guy Dollé označil Mittala za pochybného výrobce levné oceli z Indie. Proti Mittalovi se obrátily i odbory a vlády některých evropských zemí. Lucembursko dokonce chtělo schválit speciální zákon zabraňující fúzi.
Vedení Arceloru navíc hledalo tak zvaného "bílého rytíře". Tedy někoho, s kým by se firma spojila tak, aby Mittal neměl na nákup jejích akcií dost peněz. "Rytířem" se měl stát majitel firmy Severstal, ruský oligarcha blízký Kremlu, Alexej Mordašov. Proti spojení se Severstalem se ale postavila třetina akcionářů Arceloru. Právě proto se prý včera správní rada firmy rozhodla raději pro Lakšmího Mittala.
Ruská firma Severstal, která bojovala proti Mittalovi, dostane za zrušení dohody s Arcelorem odškodné 140 miliónů eur.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist