Firmy sázejí na novinky i nižší ceny

Nejdůležitější je zákazník. To je jediné, na čem se na včerejším Fóru Hospodářských novin shodli lídři tuzemského telekomunikačního trhu. Způsob, jak klienty nalákat, již každý operátor vidí v něčem jiném.
Šéf nejmladšího českého operátora Grahame Maher sází na nízké ceny.
"Konkurence na českém trhu udržuje ceny dole, takže jsou ve srovnání se západní Evropou poměrně nízké. Mohly by však klesnout až na úroveň Číny či Indie," prohlásil Maher s tím, že Vodafone bude prosazovat nejenom nižší ceny za služby, ale i nižší ceny za mobilní telefony jako takové.
Šéf Telecomu Jamie Smith naopak tvrdí, že důležitější než pokles cen je zlepšování služeb. Připomenul, že společnost počátkem roku zvýšila rychlost připojení k internetu čtyřikrát, i když zachovala původní cenu.

Telecom bude propouštět

Cestou, jak udržet ceny, je podle Smithe i propouštění přebytečných zaměstnanců. V Telecomu se jejich počet za posledních pět let snížil z dvaceti tisíc na necelých osm tisíc. Počet pevných telefonů za stejnou dobu klesl o pětinu na 3,1 miliónu.
Ještě rychleji klesal pevným linkám objem hovorů.
I přes nepříznivý vývoj však Smith věří, že pevné linky mají budoucnost. "Když se podíváte na americký trh, je patrné, že operátoři do pevných sítí investují miliardy dolarů. Důvod je prostý, pevným sítím se nedá konkurovat," tvrdí Smith.
Podobný názor měl i zástupce alternativních operátorů, šéf GTS Novera Milan Rusnák. "Mobily jsou konkurencí ve volání, ale například u internetu pevným linkám zůstává výhoda vyšší rychlosti i kapacity. Na to mobily nedosáhnou," tvrdí.
Naopak zástupci mobilních operátorů kontrují: Budoucnost je v mobilech. "Pro většinu případů je mobil správným řešením," tvrdí generální ředitel T-Mobilu Roland Mahler. Zároveň připomíná, že mobilní operátoři již mají v Česku na trhu podíl 64 procent.

T-Mobile sází na zábavu

Klíčovým pilířem strategie společnosti T-Mobile je zajistit, aby byl mobil pro uživatele stále zajímavý. Přicházejí proto s novými službami - počítačovými hrami, stahováním hudby či placením účtů. "Musíme urvat výnosy a sebrat je segmentu fixní sítě," dodává.
Šéf Vodafonu Grahame Maher dokonce předpovídá, že Česko může být jednou z prvních zemí, která zavede televizi přes mobil.
Česko má navíc poměrně malý rozdíl v cenách. Volání přes mobil je dvakrát dražší než přes pevnou linku, zatímco například v Německu je rozdíl pětinásobný.

Optimistická budoucnost

Všichni aktéři debaty shodně předpovídají telekomunikačnímu byznysu v Česku slibnou budoucnost. Penetrace mobilních telefonů již dnes činí 110 procent, tržby v sektoru ročně přesahují sto miliard korun. Pouze pevnou linku bez mobilního telefonu má jen šest procent domácností. "Telekomunikační infrastrukturu si pochvalují i zahraniční investoři," tvrdí ministryně informatiky Dana Bérová.