"Bez peněz do ciziny nelez", anebo není nic horšího než se ocitnout daleko od vlasti zcela bez prostředků. Takovou situaci si určitě nikdo nepřeje zažít, přesto u řady lidí k ní může dojít.
Problém přitom není obvykle v tom, že by se lidé na cestu do zahraničí nevybavili dostatečným objemem peněz. Na to si lidé dávají pozor. Výrazně horší je to ale s výběrem formy financí, se kterou lidé za hranice vyrazí. Je třeba pamatovat na to, že je dobré mít s sebou vždy nějakou zálohu - tedy vybavit se alespoň dvěma formami financí.
Úplně nejhorší je, když člověk do zahraničí vyrazí pouze s hotovými penězi. Co bude dělat v případě, když jej někdo okrade? Dostane se do velmi nepříjemné situace, kdy je odkázán pouze na pomoc druhých. Turista by v cizině ale měl spoléhat především sám na sebe.
Co s sebou do ciziny
Ideální na cestách je kombinace platební karty (karet), hotovosti a cestovních šeků. Když turista přijde o hotové peníze, má v záloze ještě šeky a platební kartu. Pokud je okraden o všechno, může si nechat do dvou dnů v cizině vydat náhradní kartu.
V případě cestovních šeků má klient přímo nárok na vydání náhradních, a to v původní výši (také do 48 hodin). Je ale třeba znát nebo být schopen zjistit sériová čísla původních šeků. Proto je vhodné mít tato čísla někde poznamenána - určitě odděleně od samotných šeků. Platební kartu je přitom možné považovat za téměř základní výbavu na zahraniční cestu. Je v zásadě jedno, zda je karta úvěrová (kreditní) či debetní (vydaná k privátnímu bankovnímu účtu).
Důležité je, aby byla krytá. Svému držiteli pak v zahraničí poskytne často neocenitelné služby. S mezinárodní kartou je možné nejen vybírat hotovost z libovolného bankomatu po světě, ale kdekoliv (kde přijímají karty) s ní přímo bezhotovostně zaplatit.
První služba je spojena s poplatkem, platba je ale zdarma, a to ve všech zemích.Na druhou stranu je ale rizikem si vzít do ciziny pouze jednu platební kartu. Přirozeně zde opět hrozí riziko krádeže a ztráty, k tomu se ale přidává také nebezpečí jejího poškození.
Proto, když už člověk chce v cizině spoléhat jen na platební karty, měl by si s sebou vzít alespoň dvě - a to nejlépe odlišné značky (například Visa a MasterCard), vydané k jiným účtům. V tomto směru může dobře posloužit právě kreditní karta. Když už člověk takovou kartu vlastní a platí poplatky za vedení úvěrového rámce, neměl by ji nechat doma.
Cestovní šeky a hotovost
Kvůli rozmachu platebních karet zůstávají cestovní šeky nedoceněné. Jejich velkou předností je však vysoká likvidita a ochrana proti odcizení či zneužití.
Cestovní šek je speciálním druhem šeku, který vznikl pro potřeby cestovního ruchu. Jeho výhod po celém světě využijí lidé, kteří nepoužívají z nějakého důvodu platební kartu nebo jim karta byla odcizena. Cestovní šeky mají navíc neomezenou platnost.
Nejčastější způsob jejich použití je, že je klient vymění v bance či ve směnárně (po celém světě) za hotové peníze. Na mnoha místech v zahraničí je také možné cestovními šeky přímo zaplatit za služby v restauracích či hotelech. Přijímá je i velké množství obchodů.
Cestovní šeky jsou vydávány v konkrétní měně a určitých jmenovitých hodnotách. Nejčastěji na výběr jsou americké dolary, eura či britské libry. Jmenovité hodnoty jsou u většiny měn totožné. Klient tak může nejčastěji nakupovat šeky v hodnotách 20, 50, 100, 200 nebo 500 jednotek konkrétní zahraniční měny.
Vhodnou výbavu na cesty uzavírá také menší hotovost ve volně směnitelné měně. Podle charakteru země se vyplatí především americké dolary nebo eura, a to v menších bankovkách.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist