Zisk Mittalu Ostrava zůstane ve firmě


Střetem minoritních akcionářů s managementem byla poznamenána včerejší valná hromada společnosti Mittal Steel Ostrava. Ti drží dohromady necelý pětiprocentní majetkový podíl oceláren, obávají se však jejich dalšího osudu poté, co její většinový vlastník Mittal Steel fúzoval v uplynulém týdnu se společností Arcelor. A nepodařilo se jim stejně jako loni ani prosadit výplatu dividendy 200 korun na akcii. Minoritní akcionáři včerejší hromadu svými připomínkami a požadavky protáhli na osmihodinový maratón.
"Bojím se toho, že se společnost dostane na okraj zájmu, a dál už nebude rozvíjena," uvedl například Petr Uvíra. Jeho kolega Jiří Psota zase připomíná slib obou nadnárodních koncernů, podle kterého budou snižovat zaměstnanost, aby zvýšily svou produktivitu. "To nejvíce dopadne na firmy, které mají nejméně výkonné technologie, tedy i na Ostravu," dodal.
František Chowaniec, bývalý generální ředitel ostravského Mittalu a místopředseda jeho dozorčí rady naopak tvrdí, že fúze Mittalu s Arcelorem ostravské společnosti jen pomůže. "Především proto, že dojde k propojení distribučních sítí obou globálních společností, a zdejším hutníkům se otevřou další trhy," vysvětlil. Přirovnal to k situaci po převzetí bývalé Nové huti skupinou LNM Holdings v roce 2002, jež přineslo razantní růst tržeb i zisku. Fúzí Mittal Steel a Arceloru přitom vznikne světová ocelářská jednička s roční produkcí přes 100 miliónů tun oceli, tedy desetiny světové spotřeby.
Ostravská firma loni vydělala 4,64 miliardy korun a prakticky veškerý zisk převedla na účet nerozděleného zisku. "Vykazujeme profit teprve třetí rok v řadě, po letech ztrát. Trh s ocelí je cyklický, navíc chystáme rozsáhlé investice, vykupujeme akcie dceřiných společností a dokončujeme složitou restrukturalizaci. To všechno nás stojí spoustu peněz," zdůvodnil zamítnutí návrhu na výplatu dividendy šéf Mittal Steel Ostrava Gregor Münstermann.
Menšinoví akcionáři kritizovali i poskytnutí úvěru LNM Technologies, jež má sídlo v daňovém ráji na ostrově Mauricius. Tato firma ze skupiny Mittal už získala bezmála polovinu hodnoty vlastního kapitálu ostravských hutí - více než 14 miliard korun. "Neznáme žádné podrobnosti, proto se můžeme domnívat, že dochází k tunelování ostravské firmy a poškozování našich finančních investic," míní akcionář Marek Veselý.
Chowaniec oponuje, že takovéto zhodnocování kapitálu je v současné době nejvhodnější. "Nové investice do hutí by byly kontraproduktivní, neboť zvýší stávající přebytečné kapacity s přímým dopadem na pokles cen oceli," je přesvědčen.
Společnost čeká v dohledné době rozsáhlejší propouštění. Management to potvrdil bez jakýchkoliv čísel se zdůvodněním, že půjde o krok, jenž má firmu posílit. Firma nyní zaměstnává asi 8800 lidí.
Největším akcionářem Mittal Steel Ostrava jsou Mittal Steel Holdings s 70,67 procenta. Stát prostřednictvím Ministerstva financí a ČKA ovládá téměř čtvrtinu.