V emirátu Abú Zabí vyroste další Guggenheimovo muzeum moderních a současných umění. Informoval o tom internetový server BBC. Mělo by jít vůbec o největší budovu slavného muzea, jehož centrála se nachází v New Yorku. Další pobočky jsou však i v Bilbau, Berlíně, Benátkách a v Las Vegas.

Budova by měla být dokončena v roce 2011 a bude mít celkem třicet tisíc metrů čtverečních. Stavbu navrhne architekt Frank Gehry, jehož dílem je i budova Guggenheimova muzea ve španělském Bilbau.

Z dříve ospalého španělského města učinila tato stavba mekku turistů. Budova připomíná vesmírný koráb ze vzdálené galaxie. Konstrukce z vápence, skla a kovu pokrytá panely z titanového plechu se vymyká všem tradičním formám. Vnější chaos křivek, oblouků, vln a spirál přechází uvnitř v naprostý pořádek.

Milovníci extravagantní architektury se zřejmě mohou těšit i na novou budovu v Abú Zabí, které se rozhodně nejrůznějším stavebním výstřelkům nebrání. Půjde navíc o vůbec první stavbu v emirátu, která bude celá věnována umění.