Recept, jak předejít zneužívání, neexistuje
I přesto, že se instituce a úřady snaží děti ochránit před rizikem zneužívání, stoprocentní záruku dát rodičům nemohou. Důkladně prověřováni jsou totiž jen někteří lidé, již s dětmi pracují.
"A ani to nezaručuje, že je člověk naprosto v pořádku. Úchylka nebo nevhodné chování se u něho může projevit až časem. I sami rodiče by proto měli dobře zvážit, komu dítě svěřují," říká Michaela Lagronová, mluvčí ministerstva školství.
Podle zákona o pedagogických pracovnících z minulého roku musí být pedagog starší osmnácti let, fyzicky i duševně způsobilý a především trestně bezúhonný. Učitelé základních a středních škol ale kromě lékařské prohlídky žádným podrobným testováním neprocházejí.
Testy? Raději ne
Testy navíc ani nedoporučují mnozí odborníci.
"Je to degradující vůči lidem, kteří s dětmi pracují opravdu rádi. Myslím si, že by to v nich spíše vzbudilo strach. Bát by se pak zbytečně mohly i samotné děti. Testy mnoho nevyřeší," myslí si dětská psycholožka, Lenka Čadová.
I přesto lidé, kteří chtějí s dětmi pracovat, určitým výběrem procházejí. Platí to především pro vedoucí na dětských táborech a v zájmových kroužcích. Jejich organizátoři musí projít školením ministerstva. Nepodrobí se mu ale zdaleka všichni.
"Platí to pouze pro organizace a kursy, které dostávají od nás dotace. Existuje ale množství podobných aktivit, které zkontrolovat nemůžeme," říká Lagronová.
Za to, které vedoucí pro děti vybere, je obecně odpovědný organizátor tábora nebo kursu.
"Oddílový vedoucí dostane od hlavního vedoucího kursu doporučení, že může děti vést. A navíc musí před tím alespoň rok spolupracovat na vedení oddílu, aby se osvědčil," popisuje praxi mluvčí Junáka Věra Voňavková.
Zpřísňovat testy pro organizátory dětských akcí ministerstvo školství neplánuje.
"Vedly se o tom dlouhé debaty, ale nakonec se dospělo k tomu, že ti lidé jsou i dobrovolníky a podrobné testování by je mohlo od toho odradit," říká mluvčí Lagronová.
Učitel: Cejch už zůstane
S problémem rozpoznat, zda jejich kolegové nemají sklony k zneužívání dětí, se potýkají i ředitelé škol.
"Když přijímám nového pracovníka, tak si dobře prověřím, jakou ten člověk má minulost. Zda třeba často neměnil zaměstnání či z jakého důvodu to minulé opustil," říká Martin Ševčík, ředitel Základní školy Londýnská v Praze. Současně ale upozorňuje, že se kantoři často stávají obětí křivého obvinění. "Pokud si dítě vymyslí, že ho učitel obtěžoval, je někdy velmi těžké to vyvrátit. A pokud se nakonec ukáže, že to byla lež, kantor už má i tak pochroumanou pověst."
Někteří učitelé tvrdí, že práce s dětmi je vzhledem k vyhrocené atmosféře ve společnosti chůzí po tenkém ledě.
"Uvažoval jsem i o tom, jak mám vlastně dívkám dávat záchranu, když spadnou z hrazdy," ilustruje tlak, se kterým se pedagogové musí vyrovnat, zástupce ředitele a učitel tělesné výchovy na jednom z pražských gymnázií Jan Otto.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist