České dluhopisy čekají na vývoj v USA


Jednou z příčin je samozřejmě klesající výkonnost fondů. Bohužel domácí investoři, jak to již bývá zvykem, reagují především na vývoj výkonnosti v minulosti, a to častokrát s velkým zpožděním, jako je tomu i dnes.

Malé výnosy

U peněžních fondů vidím příčinu nezájmu investorů především v nominálním výnosu. Výkonnost 1,10 - 1,20 % p.a. není pro běžné investory příliš atraktivní. Lidé se zajímají o výnosy kolem pěti procent a výše, které jsou schopni rozeznávat a jsou pro ně zajímavější než úroky na termínovaných vkladech.
I u dluhopisových fondů je problémem výkonnost. Ta v posledních měsících vytrvale klesá, od začátku roku je na úrovni kolem -2 procenta. Týká se to trhů globálně, nejen českých dluhopisů. Bohužel to, co prodává fondy, je historická výkonnost. Když je něco v minusu, tak to lidé nebudou kupovat.
V USA se již půl roku spekuluje o tom, kdy americká centrální banka (Fed) skončí se zvyšováním úrokových sazeb. Ještě před půlrokem se mluvilo o 4,75 až 5,00 %, nyní se mluví o 5,50 %. Podstatné je to, že příští rok by Fed mohl přistoupit nejen k zastavení, ale i ke snížení úrokových sazeb. U nás je výnosová křivka klasická strmá, v USA je víceméně plochá, poslední měsíc již má dokonce inverzní charakter, což znamená, že pololetní sazby jsou výš než například desetileté, třicetileté.
Z toho plyne, že trh počítá s tím, že v horizontu přibližně jednoho roku může Fed přistoupit ke snižování sazeb, aby ekonomiku úplně neutlumil. I díky více tržnímu prostředí v USA se předpokládaný vývoj anticipuje hodně dopředu, takže na úrovni 5,50 % bychom se skutečně mohli dočkat snižování. To je moment, který by měl globálně "odstartovat" tvorbu relativně příznivého prostředí pro dluhopisy.
Fondy spravované v Praze jsou korunové, investující zejména na domácím trhu, na který má vliv hlavně vývoj v EU. Samozřejmě že Evropa je hodně vázána na vývoj v USA, trhy jsou značně propojeny a dá se tedy říci, že zprostředkovaně jsme ovlivněni také USA.
Díky tomu, že se chystá konec zvyšování úrokových sazeb v USA, je tato předpověď budoucnosti oceněna v cenách aktuálních dluhopisů. Investiční výhled je tedy pozitivní, zejména pro investory, kteří nyní nebo během následujících měsíců hodlají dluhopisy nakupovat. Jelikož jsou dluhopisy již relativně hodně nízko, bude to pro investory příznivé v tom, že bude jejich výnos nadstandardní oproti výnosům v peněžním trhu.

Vliv kursu koruny

I když se Česká republika stále více blíží vyspělým zemím v západní Evropě, stále ještě patří do regionu střední Evropy a dění v okolních zemích ji více či méně ovlivňuje. Hlavním pojítkem však není ani tak vývoj úrokových sazeb, ale dění na měnovém trhu. I tady už je však ČR brána z pohledu obchodníků na trzích s měnami jako jistý mezistupeň mezi vyspělými trhy a emerging markets. Sice tam stále patříme, ale je to tak na pomezí.
Kurs koruny hraje důležitou roli při hodnocení inflačních rizik, které také souvisí s úroky a cenami dluhopisů. V posledních letech koruna v podstatě neustále posiluje a patří mezi měny, které vůči EUR posilují nejsilněji, a to dokonce z globálního hlediska. V regionu je jednoznačně nejsilnější.
I přesto, že predikce vývoje kterékoli měny (a potažmo také koruny) je nanejvýš obtížná, lze říci, že pokud nebude ovlivňovaná negativními informacemi, je možné očekávat trend posilování i do budoucna.
Ekonomika funguje výborně (růst HDP 7,4 %, export jako tahoun ekonomiky, příliv zahraničních investic), takže předpoklad pro růst koruny je skutečně reálný, což vytváří mnohem menší inflační tlaky. To, že sazby porostou, je jasné, protože jde o celosvětový trend. Otázkou ale zůstává, jak rychle a kam až porostou do doby, kdy se v USA jejich růst zastaví. Během podzimu se mohou zvýšit ještě jednou dvakrát, a pak nastane určitá stabilita.
Pro dluhopisy bude tedy jednoznačným pozitivem, pokud bude koruna posilovat například tempem jako v posledním roce a půl.
Autor je portfolio manager fondů a. s. Pioneer investiční společnost