Navzdory prvním varovným znamením počítají investiční banky i pro zbytek roku s pokračujícím rozmachem branže.
"Neexistují náznaky toho, že by se základní data, na nichž růst stojí, měla zhoršit," míní Klaus Diederichs, šéf evropského investičního bankovnictví u společnosti JP Morgan Chase.
"Akciové trhy působí robustně, úroky jsou, historicky viděno, stále ještě nízké a prognózy vývoje ekonomiky jsou také v pořádku," dodává i Tom Cooper, šéf evropského oddělení fúzí a akvizic (M&A) u společnosti UBS.
Pololetí bylo velmi dobré
Ani propad na burze v květnu a červnu letošního roku by tak nic neměl změnit na tom, že pro investiční banky bude rok 2006 rekordním.
Již první pololetí bylo velmi dobré, v oblasti poradenství stoupl obrat na celosvětovém trhu fúzí a akvizic o 3,6 procenta na rekordních 1,95 biliónu dolarů.
To je výrazně více než v době technologického rozmachu v roce 2000. Zároveň došlo k nárůstu obratu emisí akcií o 48 procent na 367 miliard dolarů. Jediný pokles zaznamenaly emise dluhopisů, a to o dvě procenta na 3,1 biliónu dolarů. Banky tak dobře vydělávaly jak na poradenství, tak na obchodování s cennými papíry, a profitovaly z celkově robustního vývoje na finančních trzích a rozmachu v oblasti surovin.
"Na trhu je neustále hodně peněz, které hledají vhodnou investici," říká Henry Gibbon ze společnosti Thomson Financial.
Díky dobrým podmínkám tak zisk "čistých" investičních bank za první pololetí vzrostl v průměru o téměř 65 procent.
Koncerny jako Goldman Sachs, Morgan Stanley, Lehman Brothers a Bear Stearns za tuto periodu předložily výsledky dokonce rekordní. Výjimkou byla Merrill Lynch, jejíž výsledky ovlivnily jednorázové výdaje. Nicméně i univerzální banky jako je Deutsche Bank či Citigroup své výsledky v oblasti investičního bankovnictví zlepšily o zhruba 25 procent.
Období května a dubna, kdy strach z navyšování klíčových úrokových sazeb a ochlazení světové ekonomiky způsobily výrazný pokles na akciových trzích a otřásly i světem investičních bankéřů, se ukázalo být výjimkou.
"Najednou investoři ztratili chuť riskovat," vysvětluje Emanuel Arbib, správce hedgeových fondů.
Nečekaný propad akcií
Náhlá změna tehdy několik finančních institutů zastihla v tu nepravou chvíli. Deutsche Bank tak například v druhém kvartále na vlastním obchodování s akciemi tratila 100 miliónů eur, propad na akciových trzích se odrazil i v oblasti poradenství. V červnu pak objem oznámených převzetí v Evropě klesl o 12 procent a objem akciových emisí dokonce o 42 procent.
Od té doby se ale kursy opět uzdravily. "Důvěra investorů v trh je neporušená," zdůrazňuje Gibbon z Thomson Financial. "Firmy se již mírnou změnou situace na trhu nenechají od svých strategicky důležitých transakcí zlákat," míní i Dirk Notheis z Morgan Stanley.
Bankéři ale zároveň vědí, že bude těžké z této již vysoké úrovně dosáhnout dalšího růstu. Takzvané cyklické obchodování je totiž podle odborníků pomalu na svém vrcholu. "Nepočítám s výrazným ochlazením, ale mohli bychom dosáhnout maxima," míní Gibbon. S tím souhlasí i Cooper z UBS. Podle něj se trh investičního bankovnictví dosud pohyboval v tří až čtyřletých cyklech. Historicky viděno by tak rok 2006 či 2007 měl být vrcholem.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist