Šéf NYSE chce dál expandovat


Obchodníci se tlačí se svými elektronickými knihami objednávek k monitorům. Ve chvíli, kdy se objeví číslo 13,50 dolaru, vypukne aplaus - první kurs německého výrobce čipů, firmy Qimonda je 50 centů nad emisním kursem.
Šéf newyorské akciové burzy New York Stock Exchange (NYSE) John Thain (51) se usmívá - nakažlivý chaos na parketu moc dobře zná. Přesto ale pro něj byla středa zvláštním dnem. Qimonda je totiž první emise německé společnosti na newyorské burze za poslední čtyři roky.

Cestou expanze

Thain velí největšímu finančnímu trhu světa přes dva roky. Za tuto dobu někdejší investiční bankéř z Goldman Sachs tuto 214 let starou instituci od základu překopal. Nejdříve se spojil s elektronickým obchodním systémem Archipelago, poté vstoupil na burzu a nyní plánuje fúzi s pařížskou burzou Euronext. "Tlak na konsolidaci roste. Světové kapitálové trhy se stále více hrnou k sobě a burzy tento trend následují," říká Thain. "Počítám s tím, že nakonec na světě zbude jen hrstka burz," dodává. Mezi nimi podle něj ale bude i mnoho lokálních.
O tom, že chce se svou NYSE hrát v první lize, přitom nenechá mladistvě působící manažer nikoho pochybovat. Spojení s Euronextem si již v duchu odškrtl, a to přestože s ním musí souhlasit ještě akcionáři a přestože si Deutsche Börse dělá ještě jisté naděje, že se jí plány podaří zkřížit.
"Německou burzu rádi přizveme, aby se podílela na obchodování za hotové," říká v klidu Thain, který moc dobře ví, že na něco takového by Frankfurt nepřistoupil.
Dlouho se však německou konkurencí nezabývá, raději přemýšlí o svých dalších tazích v rámci globální burzovní hry "Monopoly".
"Dalším logickým krokem by podle nás bylo rozšíření do dalšího měnového regionu. Burza v Tokiu již například zájem přidat se k NYSE vyjádřila," míní Thain. "Další kroky konsolidace uvidíme za tři až pět let," dodává.
Konkurence z vlastní země se Thain nebojí. Technologická burza Nasdaq se podle něj dostala mimo hru koupí podílu v londýnské burze LSE. "Nemají z toho žádné opravdové výhody a dle mého názoru to nebrání v aktivitách jiných zájemců," říká. Spolu s Euronextem chce ale nejdříve Londýnu odlákat co nejvíce akciových emisí.
Největší neznámou tak pro Thaina nadále zůstávají termínové burzy v Chicagu. "Počítám s tím, že se do budoucna spojí i obchodování za hotové a termínové obchody," říká. Z technologického hlediska by to podle něj bylo možné již nyní. "Fúze s Chicagem by byla jednou z myslitelných možností."

Málo nových emisí

Fakt, že budoucnost newyorské burzy není až tak růžová, jak by se mohlo zdát, Thain nepopírá. "Finanční trhy v USA v posledních letech ztratily mnoho ze své konkurenceschopnosti," říká.
Na mysli má především vlnu regulace, která po schválení takzvaného zákona Sarbanes-Oxley (Sox) před čtyřmi lety zastrašila mnoho evropských firem. Zákon totiž vyžaduje obsáhlý kontrolní systém v účetnictví. A to stojí hodně peněz a času. Letos se tak sice NYSE může těšit na 30 nových emisí zahraničních firem, před šesti lety to ale bylo zhruba dvakrát tolik. "Nepochybuji o tom, že by mnoho firem rádo z burzy odešlo, kdyby mohlo," míní přitom Noreen Culhanová, která je u NYSE zodpovědná za zahraniční firmy.
Qimonda tak burze přichází vhod, stejně jako fakt, že výročí desetiletého pobytu zde slaví například i středně velká německá firma Pfeiffer Vacuum.
Šéf firmy, Wolfgang Dondorf, je přitom rád, že na NYSE je. Diskusi o vysokých nákladech na dodržování Sox považuje za přehnanou. "Naše jednorázové náklady činily 500 000 eur, ročně nás to stojí dalších zhruba 150 000 eur," říká. Fakt, že si jiné firmy na vysoké náklady v USA stěžují, podle něj souvisí s tím, že si najaly příliš drahé auditory. Menším firmám navíc americká komise pro cenné papíry vyšla vstříc a odsunula lhůtu, dokdy musí přísná kontrolní pravidla splňovat, až na konec roku 2007.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist