Vatikán katolíka nepodpořil
Před třemi roky poslal bohatý italský podnikatel do Spojených států svého syna Raffaella Follieriho, aby tam založil realitní podnik s neobvyklým, ale časově přesným plánem: kupovat nemovitosti od americké katolické církve.
Zdálo se, že Follieri Group má v USA slibné vyhlídky. Nejenže tato italská rodina podporuje katolické organizace, ale jak tvrdila, má styky s Angelem Soldanem, bývalým vlivným státním tajemníkem Vatikánu.
Načasování bylo správné
I načasování bylo správné: skandály kolem hříšných kněží zneužívajících děti a další těžkosti dostaly některé americké katolické diecéze do finanční nouze a mnohé se rozhodly prodat své nemovitosti.
Odhaduje se, že odškodnění obětí pohlavního zneužívání, jehož se dopouštěli katoličtí kněží, si vyžádá více než miliardu dolarů. Loni už diecéze vyplatily skoro 500 miliónů dolarů na mimosoudní vyrovnání a palmáre advokátům.
Zatím však je osmadvacetiletý Raffaello Follieri v nákupu katolických nemovitostí méně zdatný, ale o to větší úspěchy má u společenské smetánky New Yorku. Je často fotografován ve společnosti herečky Anne Hathawayové.
Nedaří se mu však získat si katolickou hierarchii. A navíc mluvčí Vatikánu prohlásil, že Svatý stolec nemá s Follieri Group žádné vztahy. Raffaello narazil i při své velkorysé nabídce, že při zasedání biskupské konference v Los Angeles daruje do hotelových pokojů 350 biskupů koše s ovocem. Chtěl tak proniknout do sekretariátu konference a mít snadný přístup k potenciálním obchodním partnerům. Jak však rozhořčeně podotkla mluvčí tohoto shromáždění sestra Mary Ann Walshová, církevní hodnostáři se přijeli modlit a rozjímat o otázkách liturgie - a ne se zabývat obchodními záležitostmi.
Skupina Follieri měla v plánu koupit v USA nejméně dvacet nemovitostí v deseti diecézích, ale zatím získala jen tři církevní majetky. Například v Chicagu koupila loni v říjnu za 1,1 miliónu dolarů nepoužívaný kostel, církevní školu, faru a ženský klášter. Protože se od prodeje o ně už nestarají jeptišky, stavby chátrají a ohrožují okolí. Sousedé si stěžují, že se z těchto neudržovaných objektů stává nebezpečné místo.
Prodal kostel baptistům
Katolické věřící rozčílilo to, že Follieri koupil loni v říjnu kostel svatého Klementa ve Filadelfii za 1,8 miliónu dolarů s tím, že tam vybuduje domov pro staré lidi a školu pro problémové děti. Místo toho však tento církevní areál prodal tamní První baptistické církvi. V předměstí Chicaga koupila skupina od arcidiecéze parcelu o rozloze 31,4 hektaru. Ta však leží v záplavovém pásmu a místní stavitelský podnik prohlásil, že "nemůže pro pozemek najít užitek".
Profesor Michael Czinkota připisuje neúspěchy italské skupiny kulturním rozdílům mezi Evropou a USA. "Ve Spojených státech přísně oddělujeme církev od státu, a to se týká i náboženství a byznysu. V Evropě je mezi církvemi a státem těsnější vztah," podtrhl.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist