Povodně: pětina lidí se pojistí jen stěží

Když se Českem v roce 2002 prohnaly rozsáhlé povodně, zastihly nepřipravené nejen lidi a firmy, ale i samotné pojišťovny. Dnes, o čtyři roky později, je již všechno jinak.
Pojišťovnám rychle došlo, že pokud nechtějí kvůli dalším povodním výrazně prodělat, musí vytvořit kvalitní povodňové mapy a některé rizikové oblasti vůbec nepojišťovat.
A takových míst je překvapivě hodně. "Zvýšené riziko povodní má pětina adres v zemi. Zcela nepojistitelné je riziko povodně či záplavy u každé sté adresy, kde hrozí alespoň dvacetiletá voda," říká mluvčí Kooperativy Marek Vích.

Ještě přísnější západ

Podle Dagmar Koutské z České pojišťovny jsou extrémně riziková zhruba dvě procenta území. "Většinou nejsou hustě obydlena a jen výjimečně se na nich budují nové objekty," tvrdí.
Tuzemské pojišťovny také zdůrazňují, že jsou ve srovnání se zvyklostmi v západní Evropě poměrně mírné. "V Rakousku či Německu mají mnohem tvrdší přístup. Třeba v údolí řek nepojišťují vůbec," dodal Vích. Česko se však těmto zemím pomalu přibližuje.
Stejně jako konkurenti používá i jeho firma moderní systém Aquarius. Stačí do něj zadat adresu a obratem vyjede pásmo, do kterého dotyčný spadá.
Letos přitom musí pojišťovny s povodňovými mapami pracovat rekordně často. Po kruté zimě již přišlo sedm povodní, ta poslední před týdnem. A to přitom byla skoro celý červenec vedra a sucha. Pojišťovny však tvrdí, že letošní povodně jsou výrazně lokální a povodňové mapy zásadně nemění.
Každá další velká voda však pojišťovnám slouží k jejich zpřesnění. "Povodňové mapy nejsou dogma, průběžně s nimi pracujeme a jsou inovovány nejen s ohledem na předchozí živelní události, ale i na výstavbu nových zábranných systémů," říká Koutská.
Stále detailnější údaje navíc pojišťovnám umožňují, aby daly pojistku i objektu, který jinak spadá do velmi rizikové oblasti. "Mohou být dobře stavebně chráněné před rizikem velké vody nebo to jsou objekty s vypracovaným systémem zábrany škod," říká Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa.

Povodně zdražují pojistky

Vedle zpřesňování seznamu lidí a firem, jejichž nemovitosti jsou pojistitelné jen obtížně nebo vůbec, se většina pojišťoven připravuje i na postupné zdražení pojistek.
"Situaci zatím vyhodnocujeme. Nelze vyloučit, že se zhoršený škodní průběh promítne do sazeb pojištění majetku. Zejména, pokud bude trend růstu škod způsobených našim klientům dále pokračovat," říká Vích.
Povodně jsou totiž v posledních letech stále častější. "Pokud se nahodilost změní v opakování se, pak se míra rizika zvýší a pojišťovna na takovou situaci reaguje," říká Koutská. Napak Allianz a ČSOB Pojišťovna tvrdí, že o zvyšování sazeb zatím neuvažují.
"Rozhodně nebude plošné," dodává Svobodová za Uniqu. Rychlejšímu zvyšování sazeb podle ní brání i občané svojí větší opatrností. "Jsou na povodně a záplavy mnohem lépe připraveni než v minulosti. Raději předem předpokládají, že k velké vodě u nich dojde, a snaží se přemístit majetek, který by mohl být živlem ohrožen," dodala.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist