Větrná energie láká investory


Zákon o obnovitelných zdrojích spustil boom výstavby větrných elektráren
Připravují se stavby desítek výkonných větrníků

V Česku se naplno rozjel nový druh podnikání: stavba a provoz větrných elektráren. V krajině už od loňska větrníků viditelně přibývá. A napřesrok se s dalšími projekty doslova roztrhne pytel.
Zlom způsobil loni přijatý zákon, který investorům zajišťuje pevné výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů na patnáct let. "Letos stavějí jen ti, kdo začali s přípravou už před schválením zákona o obnovitelných zdrojích. Plno dalších projektů začíná," vysvětluje majitel firmy KV Venti David Jozefy, člen představenstva České společnosti pro větrnou energii. "Odhaduji, že se tady v příštím roce postaví padesát, možná až osmdesát větrných elektráren," tvrdí Jozefy, jehož firma minulý týden zahájila provoz dvou větrníků u Pavlova na Jihlavsku.
"Svou roli ale sehrálo i to, že i ČEZ deklaroval ochotu investovat do obnovitelných zdrojů," říká Alexander Szotkowski z česko-rakouské firmy Ventureal. Ta loni spustila jeden z prvních větších větrných parků u nás - pět vrtulí u Břežan.

Úvěr díky zákonu

Firmu to přišlo zhruba na 130 miliónů korun. "Návratnost máme vypočtenu právě na oněch patnáct let, po které máme jasné výkupní ceny. Nebýt zákona, nedostali bychom úvěr. Právě proto se u nás dřív prakticky stavět nedalo," říká Jiří Přikryl z Venturealu.
V Česku zatím stojí 49 větrníků. Naprostá většina z nich jsou malé zdroje. Projektů s jedním až pěti větrníky nad půl megawattu výkonu je jen deset. To se teď mění. Na trhu se objevila řada nových firem, které do větru investují.
Jen během posledního měsíce se roztočily čtyři nové elektrárny - ty u Pavlova a dvě u Moravské Třebové. V obou lokalitách přibude letos ještě další dvojice vrtulí. Dva větrníky se mají letos roztočit u Petrovic na Ústecku, další v Krásném Lese na Frýdlantsku. A to je teprve začátek. Ještě letos spustí Ventureal elektrárnu na Znojemsku a chystá další projekty. V Mackovicích na jižní Moravě chce vybudovat 25 vrtulí za 100 miliónů eur. "Rádi bychom příští rok investovali do první z těchto staveb asi 35 miliónů eur," říká Szotkowski.
Příští rok má osm elektráren vyrůst i u Janova na Vysočině. Jen v Krušných horách se má stavět na sedmi různých místech. Investory lákají i Orlické hory či Jeseníky.

Chybějí vrtule

Koncem června činil instalovaný výkon českých větrných elektráren necelých 30 megawattů, což je jen zlomek z celkové výrobní kapacity tuzemských elektráren kolem 17,5 tisíce megawattů. Podle Hájka by ale do čtyř let měl u nás výkon větrných elektráren stoupnout na dvacetinásobek.
Investoři do větrníků zatím bojovali hlavně s odporem občanů v místech, která jsou pro jejich projekty vhodná, nebo s nepřízní úřadů. Teď čelí dalšímu problému: "Chybějí technologie, protože větrné elektrárny staví ve velkém celá řada dalších evropských států, Čína či Amerika," říká Přikryl. Podle Szotkowského se dnes čeká na dodávku elektrárny celé měsíce: "Některé firmy jsou vyprodané na dva roky. Evropskou výrobu vysávají Spojené státy," stýská si. Podle Přikryla se nepodaří v příštím roce českým investorům získat víc než čtyři desítky nových strojů.
Do výroby elektráren se ale nově pouštějí i čeští podnikatelé. "Letos vyrobíme dvě první elektrárny, napřesrok jich už plánujeme desítky kusů skoro za miliardu korun. Prodáme je, boom větrníků je totiž nejen u nás, ale začíná i v Polsku, Maďarsku či Estonsku," říká Antonín Růžička, jednatel firmy Wikov, která vložila stovky miliónů korun do rozjezdu zcela nové "větrníkové" divize.