Když v roce 2000 jmenoval Bill Gates Čecha Jana Mühlfeita ředitelem Microsoftu pro střední a východní Evropu, pro tuzemský trh to byla spíše výjimka potvrzující pravidlo. V posledních letech se však situace změnila a jména manažerů, kterým je již Česko malé a odcházejí za hranice za lákavou pracovní nabídkou, se objevují každý měsíc. A častým cílem českých manažerů jsou "východní země".
"Zatímco na západě tuzemští manažeři zapadnou do zajetého byznysu, na východě jsou u jeho rozjezdu," vysvětluje důvody Aleš Křížek z české pobočky mezinárodní personální agentury Robert Half International.
Čeští manažeři proto stále častěji míří na východní trhy, do Ruska, Maďarska, ale například i na Ukrajinu. "Této oblasti rozumějí jazykově i kulturně, a navíc je láká velikost trhu a komplexní zodpovědnost. Výhodou Čechů je i to, že například v Rusku jsou historicky lépe přijímáni než třeba Poláci," potvrzuje ředitelka české pobočky personálního gigantu Korn/Ferry Alice Punch.
Adrenalinové Rusko
Například Petr Šmída v roce 2003 po roce působení odešel ze Spojených států z pozice viceprezidenta GE Consumer Finance a zamířil do ruské Alfa Bank, kde nyní působí jako výkonný ředitel.
"Rusko je velká země s obrovskou dynamikou změn a velkým potenciálem. Je škoda si to nevyzkoušet. Ale někdy to byl hodně adrenalinový sport," vzpomíná na své východní působení současný šéf českého Makra Martin Dlouhý. Pro německou skupinu Metro, která prodejny Makro provozuje, ještě před rokem působil jako člen představenstva ruské pobočky.
Podle Dlouhého mají Češi výhodu na trzích, kde dochází k hlubokým společenským a ekonomickým přeměnám a kde je velká pravděpodobnost rychlého růstu. "Můžeme tam uplatnit velmi čerstvé zkušenosti ze všeho, co se v Česku za posledních zhruba dvacet let událo," říká.
Toho si je vědoma většina manažerů. I proto například Jiří Řízek, bývalý šéf českého Electroworldu, zhruba před měsícem zamířil šéfovat do rumunského řetězce s elektronikou Flanco. Do jiných zemí navíc Čechy nelákají jen zahraniční firmy, ale i expandující tuzemské firmy.
Například bývalý generální ředitel Severomoravské energetiky Tomáš Hüner nyní působí v Bulharsku jako šéf ČEZ, expanzi splátkové společnosti Home Credit na Ukrajině zase řídí Jiří Pathy, bývalý ředitel splátkového prodeje GE Money pro střední a východní Evropu.
"PPF nyní stahuje špičkové manažery do Ruska a Číny. Také díky tomu je v současnosti velká poptávka po Češích na východě," dodává Ivan Chocholouš z firmy Dr. Kaufmann&Partner, která se na vyhledávání vrcholných manažerů specializuje. Mohutná expanze finanční skupiny PPF by měla letos zajistit "křesla" v Rusku a na Ukrajině hned desítkám špičkových manažerů.
Křesla v exotických zemích
Poslední dobou je cílovou stanicí českých manažerů stále častěji také Asie, zejména prudce rostoucí Čína. Ta zlákala i bývalého ředitele rozvoje McDonald's Petra Němce. Na miliardovém čínském trhu má nyní na starosti expanzi velkoobchodů Metro.
Češi se však dostávají i do exotických oblastí. Například veškeré aktivity Citigroup v subsaharské Africe řídí již druhým rokem Zdeněk Turek, který ještě předtím šéfoval maďarské pobočce této světové skupiny. Karel Fuksa zase vyměnil místo finančního ředitele české pobočky společnosti ABB za stejnou pozici v Malajsii.
"V posledních letech se čeští manažeři neliší odborností od těch zahraničních," srovnává Ivana Votočková z personální společnosti Wrightson Urguhart. Trend je podle ní takový, že nejdříve šly západní firmy do střední Evropy a odtud jdou nyní na východ. "A právě Češi jsou pro tuto expanzi vhodní. Uspějí na východních trzích díky své mentalitě spíše než Američan nebo Němec," dodává.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist