Harry's, legenda Wall Streetu, opět ožil



Na svou první návštěvu v baru Harry's si Paul Lamas pamatuje velmi dobře. "Byl to můj první pracovní den a šéf mě tam vzal na oběd," vypráví dnes 46letý obchodník s akciemi z newyorského brokerského domu Roosevelt&Cross. To bylo v roce 1983.
Od té doby Lamas do baru na Hanover Square, nedaleko newyorské burzy, chodí téměř denně. On i většina ostatních štamgastů zde přitom hledají to, co lze již 25 let najít pouze zde: informace a emoce z burzy. Zřejmě žádný jiný lokál ve finanční čtvrti Manhattanu totiž nemá takovou legendární pověst. Zde investiční bankéři od Goldman Sachs zapíjeli své výhry a zisky skotskou whisky, zde se německým pivem zapíjelo také "černé pondělí" v roce 1987.
Harry Poulakakos na tyto časy vzpomíná rád. "Tehdy se tu slavilo až do brzkých ranních hodin," vypráví dnes 67letý zakladatel baru. Otevřít si vlastní podnik ale Řek, který do USA přišel v roce 1956, nemohl hned. Nejdříve musel téměř dvacet let pracovat jako číšník v podniku v nedaleké Beaver Street. Se svým barem se ale stal již za pouhé čtyři roky tak slavný, že o něm na titulní straně psal dokonce i deník Wall Street Journal.
Na zdi baru tehdy ještě viselo šest telefonů, s nimiž hosté mohli rychle zavolat svým brokerům. "Oběd mohl klidně trvat tři až čtyři hodiny," vypráví Harry. Během té doby se zde uzavíraly obchody, vyměňovaly nejnovější klepy. Když se pak 19. října 1987 burzovní index Dow Jones propadl o 23 procent, teklo pivo proudem. "Lidé jenom pili. Nebylo nic, co by pád burzy mohlo zastavit," vzpomíná Lamas. Den poté svolala asociace obchodníků NASD krizové setkání všech velikánů na Wall Streetu. Místem konání byl samozřejmě Harry's Bar.
Dnes se takové mítinky konají většinou ve sterilních konferenčních místnostech velkých hotelů. Rčení, že "čas jsou peníze", sice na Wall Streetu platilo vždy, ale od té doby, co se miliardy dolarů přesunují jedním kliknutím myši, se tempo ještě zvýšilo. V roce 2003 Harry toto tempo už nemohl a ani nechtěl udržovat dále. Mnozí důležití klienti odešli kvůli přestěhování investiční banky Bear Stearns jinam, navíc zemřela i jeho žena. Bar proto zavřel a chtěl prodat.
Jeho syn Peter jej ale dokázal přemluvit a převzal řízení podniku. Původním povoláním bankéř již měl svou vlastní restauraci a chtěl Harry's opět oživit. Letos v květnu úspěšně obnovil provoz.
Bar s atmosférou pánského klubu se proměnil v prostornou kavárnu a steakhouse. "Je to sice jiné než dříve, ale přesto to nějak zůstalo stejné," říká nový vlastník.
Mezi bankéři v tmavých oblecích se tu a tam objeví sportovně odění turisté nebo obyvatelé opět oživlého newyorského Downtownu. Přestože se tak po útocích v září 2001 město bálo, že se centrum vylidní, stal se opak pravdou. Počet obyvatel za posledních pět let vzrostl o jednu třetinu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist