Schopnost zapamatovat si informace rychle a na delší dobu klesá s věkem. "Výzkumy dokládají, že se ve vyšším věku snáze učí ti, kteří měli dobré studijní výsledky už ve škole. Záleží také na úrovni dosaženého vzdělání i způsobu používání, a tím také tréninku paměti v průběhu života," upozorňuje lektorka Iva Mikyšková. Toho, kdo se i v dospělosti neustále vzdělával a procvičoval tak svůj mozek, věk v dalším učení tolik neomezuje.

Jednou z hlavních příčin, proč lidé při studiu cizího jazyka uvíznou na určité úrovni, je způsob učení. Důležité je uvědomit si, jaký máme typ paměti, a podle toho zvolit konkrétní a efektivní způsob výuky. Doporučuje se vyzkoušet více metod a z nich potom vybrat tu nejvhodnější.

Někomu vyhovuje poslech cizího jazyka, jiný si snáze vzpomene na psaná slovíčka a fráze. Další zase potřebuje situaci prožít, zahrát, aby si ji později lépe vybavil a dlouho pamatoval.

Když ale člověk jazykem, který se učí, vůbec nemluví a nepoužívá ho, postrádá zpětnou vazbu. Nedozví se, jaké dělá chyby, takže pak těžko hledá nejvhodnější směr dalšího studia.

Než se pustíte do učení
1. Vyměňte nutnost "měl bych, musím" na "chci, těším se".
2. Uvědomte si svůj postoj. Pokud se blíží pocit "to stejně nemá cenu, to nedokážu", změňte ho na "co potřebuji, o to se chci pokusit".
3. Zkuste navazovat na už známé - třeba na názvy a texty písní oblíbené zahraniční skupiny, reklamní slogany v originálním jazyce a podobně.
4. Pamatujte: u zázračných metod na bázi hypnózy, kdy nevynakládáte vlastní úsilí, se skutečný efekt dostaví málokdy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist