Bush: Odposlechy se osvědčily
Americký prezident George Bush znovu sází na tvrdý postoj v boji proti terorismu.
Poté, co ve světě vyvolal kritiku jeho středeční projev, v němž přiznal existenci tajných věznic Ústřední zpravodajské služby (CIA), vystoupil včera s další obhajobou své politiky.
Během projevu v Atlantě uvedl, že jeho vláda udělala za pět let velký pokrok při zvyšování bezpečnosti USA. Rozsáhlý program odposlechů a sledování podezřelých osob, zavedený po 11. září, podle něj bude pokračovat.
"Vyvodili jsme správná poučení," prohlásil Bush.
Přiznání existence tajných věznic CIA vyvolalo ve světě rozporuplné reakce. Poslanci Evropského parlamentu včera vznesli na vlády svých zemí požadavek, aby zveřejnily místa, kde se věznice nacházely či ještě nacházejí.
Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch v minulosti uvedla, že tajná zařízení mohly být v Polsku či Rumunsku. Obě země to odmítly.
Bush řekl, že několik zajatých - mezi nimi i Chálid Šajch Muhammad, považovaný za jednoho z hlavních strůjců teroristických útoků z 11. září 2001 - byl zadržován právě v tajných věznicích.
Uvedl také, že rozhodl o převezení čtrnácti klíčových teroristických vůdců z těchto věznic na základnu Guantánamo na Kubě, kde mají být postaveni před soud.
Vojenské tribunály by mohly začít soudit vězně zadržované na americké základně Guantánamo na Kubě počátkem příštího roku. Podmínkou je, že Kongres schválí novou legislativu, která procesy umožní. S odvoláním na vojenskou prokuraturu to včera napsala agentura AP.
Po schválení zákona by Pentagon měl tři měsíce na to, aby přišel s novými pravidly pro tribunály, jejichž činnost v červnu pozastavil nejvyšší soud.
Úřady už dříve obvinily deset zadržovaných a zahájily slyšení, která předcházejí vlastnímu přelíčení. Nejvyšší soud pak ale rozhodl, že konání tribunálů porušuje americké i mezinárodní právní normy a k pokračování je třeba souhlasu Kongresu.
Prokuratura by pravděpodobně obžalovala kolem pětasedmdesáti zadržovaných, většinou podezřelých z terorismu nebo ze spolupráce s teroristickou síti Al-Káida či s afghánským hnutím Tálibán. Některým by hrozil trest smrti
Mezinárodní výbor Červeného kříže včera oznámil, že jeho pracovníci už příští týden navštíví čtrnáct osob podezřelých z terorismu, o nichž mluvil Bush. Organizace dodala, že se jí od Washingtonu dostalo ujištění, že se zadržovanými bude moci hovořit v soukromí.
(zah, Reuters)
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist