Úvěry musí požehnat i Alláh
Sonia Shindeová
Blízký východ v Londýně začíná už kousek za Hyde Parkem. Stačí pár kroků na Edgware Road a člověk je ve zcela jiném světě.
V salónu Babylon se zákazníci holí ještě břitvou, v sousední kavárně Palms Palace sedí vousatí muži u vodní dýmky a na ulici před ní dva studenti prodávají korán a vypálená CD s projevy učitelů náboženství.
Nejedná se ale o žádné ghetto, vždyť nedaleko už je obchodní centrum Oxford Street. Není tedy divu, že právě zde, ve stínu Hyde Parku, lze nalézt i mnoho zámožných a bohatých Libanonců a Arabů. Přesně tu správnou klientelu pro společnost Islamic Bank of Britain, která zde nyní otevřela svou první londýnskou pobočku.
"Začali jsme na podzim roku 2004 s filiálkou v Birminghamu. Koncem roku 2005 už jsme měli přes 25 000 kont a brzy už budeme mít v pořadí osmou pobočku," říká Alun Williams, marketingový šéf banky, která svůj úspěch zakládá na tom, že nabízí finanční produkty v souladu s koránem.
Potíž pro muslimy tkví v tom, že by neměli přijímat ani platit úroky. Ty totiž korán považuje za zisk, o který se nijak nezasloužili. V praxi to například vypadá tak, že jako investice slouží nemovitost, z níž poté investor namísto úroků z vkladu dostává leasingové splátky. Tento princip funguje i opačně, pokud si chce muslim vzít úvěr na dům. Namísto toho, aby bance splácel kredit i s úroky, je vlastníkem domu banka a on si jej od ní odkupuje po částech zpět. Zakázané přitom nejsou jen úroky, ale také investice do firem, které vydělávají na zbrojení či alkoholu.
Zájem je velký, a tak speciální produkty už v portfoliu mají i velké banky jako Lloyds TSB, která v Británii nabízí vše možné, od "islámského" sporožira až po stavební spoření. Jiné peněžní ústavy, BNP, Citigroup či Deutsche Bank, nabízejí pro muslimské investory speciální obligace, zvané "sukuk". Podle odhadů se obrat na tomto trhu ročně zvyšuje o 15 %. Nyní jeho objem činí na 40 miliard dolarů.
Tvořit produkty pro muslimy ale není snadné. Každou nabídku totiž musí prostřednictvím tzv. fatvy, neboli náboženského rozsudku, odsouhlasit učenec koránu. "Počet učenců, kteří se vyznají v zákonech koránu a zároveň jsou finančními odborníky, je velmi omezený," říká Humayon Dar z Istithmar Institute. Tato firma se proto snaží vytvořit vlastní komisi, jež by pomáhala bankám při vývoji "islámských" produktů a zároveň dávala i fatvu.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist