Největší výnos přinesly v letošním roce akcie Orco, Zentivy a ČEZ
Peníze na účtu prodělaly

Jak investovat peníze, aby co nejvíc vydělaly? Podle průzkumu HN jsou v letošním roce nejlepší investicí akcie.
Ale jen některé. Jsou i firmy, jejichž cenné papíry jsou letos investičním "propadákem".
Nejvíc od začátku letošního roku vydělaly akcie firmy Orco, do včerejška to bylo přes 45 procent. Také ČEZ a Zentiva přinesly svým majitelům výdělek kolem deseti procent. Akcie těchto společností by měly podle expertů solidně vynášet i v příštích měsících.
Naopak kdo letos v lednu koupil cenné papíry společnosti Philip Morris, ztratil do současnosti přibližně stejně peněz, jako "chytrý" investor vydělal na Orcu.
Pokud někdo investoval peníze do světových akcií, mohl dosud nejvíc vydělat v Peru. Tamní akcie se staly dosavadním králem, od začátku roku již vydělaly investorům dvojnásobek. Opakem je Saudská Arábie, kde akcie polovinu ztratily.
I do exotičtějších zemí investují některé tuzemské akciové fondy. Do těch Češi dávají miliardy korun. Nejlepší "čich" na investice prokázal manažer fondu J & T Opportunity Miloslav Zábojník. Ten vsadil na české tituly, kterým se daří jako právě Zentiva nebo ČEZ. Vyšla mu i sázka na některé ruské cenné papíry. "Vybíráme si poměrně malý počet společností, do kterých pak investujeme peníze našich klientů," prozradil tajemství úspěchu Zábojník, který fondu šéfuje už sedm let.
Jeho fond od začátku roku vynesl 11,5 procenta. "Pokud by se ale jen jedné z firem nějak výrazněji nedařilo, hluboce nás to zasáhne. Je to prostě větší riziko," vysvětlil manažer.
Akciové ale i smíšené fondy se v Česku těší stále větší oblibě. Jen za poslední měsíc do nich přiteklo 254 miliónů korun. A tento proud by jen tak ustat neměl.
"Akcie ve světě budou dál posilovat, i když ne už tolik jako v minulých letech, akciové fondy budou tedy investory přitahovat i nadále. Jejich výnosnost teď nějakou dobu poroste," myslí si Jan Vedral z investiční společnosto Conseq. Fondy by však podle něj měly být spíše investicí na více let.
Vydělat se letos zatím rozhodně nedá na zahraničních měnách. Česká koruna letos vydatně posilovala a vůči dolaru i euru je letos zatím třetí nejúspěšnější. Například pokud někdo koupil začátkem roku dolary za sto tisíc korun, do dneška přišel o víc než 9 tisíc korun.
Tradičně prodělal ale i ten, kdo nechal ležet peníze na běžném účtu, nebo dokonce doma "v matraci". Inflace mu totiž od ledna z těchto peněz "ukousla" už 2,8 procenta.
Vklady na účtech zase znehodnocují poplatky, na kterých při nízkých úrocích klienti zaplatí více, než jim účet vydělá. Jistější je naopak investice do cenných kovů jako zlato nebo stříbro. I ty však nedávno prošly propadem a někteří odborníci už od nich ani dalších komodit žádné závratné zisky nečekají. Přesto "zlatá" investice letos vynesla 13 procent.

060914-15.jpg