Když dvaašedesát procent českých manažerů říká, že jim současná politická situace zatím nijak neovlivňuje jejich byznys, většina z nich jedním dechem dodává: zatím. Pokud ale bude trvat delší dobu, může to být horší.
"Pokud není jisté, jaká bude vláda, není ani jisté, jak bude zrychleno či zpomaleno přijetí eura. A to má klíčový dopad do našich systémů," odpovídá představitel jedné z významných bank.
"Nejistota může znamenat velké rozkmitání koruny ve vazbě na euro a dolar. To se může nepříznivě projevit do finančních nákladů," obává se zase jeden z manažerů z oblasti "těžkého" průmyslu.
Velká část manažerů od letošních voleb očekávala, že jasně určí směr, kterým se bude země ubírat. Strategické rozhodování teď ovšem v řadě firem prakticky stojí. "Směr není dán v řadě oblastí důležitých pro dlouhodobé plány. Jde například o koncepce řešení nemocenských dávek, důchodové reformy a podobně," odpovídá jeden z dalších respondentů.
A samozřejmě: nejistá budoucnost vadí zejména firmám usilujícím o státní zakázky.
"Většina ministerstev je v současné době prakticky nefunkční a získat nějaké stanovisko je již od voleb prakticky nemožné," stěžuje si další z manažerů.
Stejně "podmíněně" se manažeři vyjadřují k řešení, které od politiků očekávají: ačkoliv drtivá většina z nich dává přednost předčasným volbám v co nejrychlejším termínu, obává se, aby po nich výsledek nebyl stejný a země se nevrhla do dalších měsíců nejistoty a nestability.
Požadují proto změnu volebního systému: ať už jiným přepočítáváním hlasů anebo změnou počtu poslanců na lichý. Mimochodem: v tom se jejich přání téměř dokonale shodují s plány ODS.

060914-03.gif