"Pokud není jisté, jaká bude vláda, není ani jisté, jak bude zrychleno či zpomaleno přijetí eura. A to má klíčový dopad do našich systémů," odpovídá představitel jedné z významných bank.
"Nejistota může znamenat velké rozkmitání koruny ve vazbě na euro a dolar. To se může nepříznivě projevit do finančních nákladů," obává se zase jeden z manažerů z oblasti "těžkého" průmyslu.
Velká část manažerů od letošních voleb očekávala, že jasně určí směr, kterým se bude země ubírat. Strategické rozhodování teď ovšem v řadě firem prakticky stojí. "Směr není dán v řadě oblastí důležitých pro dlouhodobé plány. Jde například o koncepce řešení nemocenských dávek, důchodové reformy a podobně," odpovídá jeden z dalších respondentů.
A samozřejmě: nejistá budoucnost vadí zejména firmám usilujícím o státní zakázky.
"Většina ministerstev je v současné době prakticky nefunkční a získat nějaké stanovisko je již od voleb prakticky nemožné," stěžuje si další z manažerů.
Stejně "podmíněně" se manažeři vyjadřují k řešení, které od politiků očekávají: ačkoliv drtivá většina z nich dává přednost předčasným volbám v co nejrychlejším termínu, obává se, aby po nich výsledek nebyl stejný a země se nevrhla do dalších měsíců nejistoty a nestability.
Požadují proto změnu volebního systému: ať už jiným přepočítáváním hlasů anebo změnou počtu poslanců na lichý. Mimochodem: v tom se jejich přání téměř dokonale shodují s plány ODS.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist