Zdeněk Bakala, jeden z nejvýznamnějších českých investorů, je o krok blíž uvedení akcií svých společností na burzu. Tento týden oznámil, že převádí většinu majetku těžební společnosti OKD na nizozemskou firmu New World Resources, a završil tak dvouletou restrukturalizaci firmy. Tu překvapivě koupil v roce 2004.
Peníze, které získá prodejem akcií na burze v Londýně a v Praze použije na další expanzi. Má vytipované dva projekty - na Ukrajině a v Rusku, v Polsku chce znovuotevřít některý z uzavřených uhelných dolů. On sám investuje do časopisu Respekt a nemovitostí.


HN: Dáme vám stejnou otázku, jakou v anketě dostali přední čeští manažeři a podnikatelé. Jak byste chtěl, jako jeden z nejvýznamnějších českých byznysmenů, řešit současnou politickou situaci? Co byste preferoval?
Jednoznačně předčasné volby.


HN: Proč ne třeba velká koalice, nebo nějaká její forma?
Nemyslím si, že by fungovala ke prospěchu nás jako občanů České republiky. Máme jasnou historickou zkušenost.

Zavedení eura později? Žádný problém...


HN: Je pro vás jako byznysmena problém, že je v Česku teď takové bezvládí?
Vůbec. Český byznys si vybudoval imunitu vůči té neustálé politické nejasnosti a není to pro nás žádná překážka. A všimněte si, že stejně to vidí i zahraniční investoři.


HN: Vadí vám, že se podle všeho odsune zavedení eura v České republice?
Ne. To absolutně není problém. Alespoň pro nás ne. Naše největší zákazníky spočítáte na prstech dvou rukou a dva prsty přidáte. Pro nás rizika spojená s kursem nejsou klíčová.


HN: Všechny vaše společnosti jsou registrovány na Kypru či v Nizozemsku. Co by se muselo v naší zemi změnit, aby byly registrovány tady?
V prvé řadě administrativa. Když potřebujeme udělat nějakou změnu nebo založit firmu v Nizozemsku, je to otázka dnů či týdne. V Česku jsou to měsíce. Navíc se nemůžete spolehnout, že to, co bylo běžné před šesti měsíci, se dá dělat teď. Předvídatelnost toho prostředí je neustále nízká.
Daňové otázky jsou až v druhé řadě.
Prioritou je právní jistota, předvídatelnost, vymahatelnost a efektivita státní administrativy.

Akcie OKD míří na burzu - do Prahy i do Londýna


HN: Proč chcete vydat akcie v Praze? Obchoduje se tu ve srovnání se světem velmi malé množství akcií. Takže jenom ze soucitu?
Já jsem poslední aktivní funkcionář burzy, který je s ní spojen ode dne jedna. Považoval bych za nesprávné, kdybychom tu nebyli. Nic nás to nestojí, jsme česká skupina a pražská burza je trošičku mým dítětem, proto budou akcie tady.


HN: A myslíte, že Češi budou uhelným akciím věřit tak jako vy?
Hospodářské výsledky je přesvědčí. Ty budou mluvit za všechno, uvidíte.


HN: Loni OKD vykázala zisk přes pět miliard korun? Jaký hospodářský výsledek čekáte pro letošek?
Na konsolidované úrovni zhruba stejný jako loni.


HN: Kdy se vaše akcie dostanou na trh?
Pokud vydrží tržní podmínky, které přetrvávají posledních dvanáct měsíců, tak budeme připraveni někdy v první polovině příštího roku. A uděláme všechno pro to, abychom to stihli před prázdninami. Tedy květen nebo červen.


HN: Na jaké burze uvedete akcie na trh?
Máme jasno, že bychom chtěli duální kotaci v Londýně a v Praze, později i ve Varšavě. To ale závisí na naší schopnosti rozjet v Polsku byznys - buď koupíme nějakou tamní společnost, nebo zprovozníme některý nečinný polský důl.
Může to být v lokalitě Morzcinek, která je přímo za hranicí a vlastně bychom ho propojili s naším dolem ČSM. Ale to je hodně složité právě proto, že by to bylo pod státní hranicí.

Bakala v čele, investiční banky v zádech


HN: Kdy rozjedete roadshow a začnete nabízet svoje akcie případným investorům?
Začneme po novém roce, nutnou podmínkou je konsolidovaná účetní závěrka té nové skupiny.


HN: Kdo roadshow povede?
Na přípravě uvedení akcií na burzu pracujeme s Morgan Stanley a JPMorgan.


HN: Ale kdo ji povede za vaši skupinu?
Společnost ze skupiny RPG Advisors.


HN: OKD teď patří pod nizozemskou společnost New World Resources. Změnili jste nyní i vedení společnosti OKD?
Změnili jsme strukturu managementu. Z dosavadních členů představenstva jsme udělali ředitele společností a do představenstva dosadili zástupce akcionářů.


HN: Jakou funkci máte vy?
Já jsem předsedou představenstva OKD.


HN: Je to proto, že chcete mít větší kontrolu nad společností?
Jsme stoprocentní akcionáři, a proto máme plnou kontrolu nad firmou. Potřeba nějaké tvrdší kontroly nevyvstala...


HN: Jakou roli zastává v tomto novém uspořádání váš úzký spolupracovník Tomáš Šabatka?
V okamžiku, kdy restrukturalizace skončila, jsme se dohodli na tom, že jeho manažerský tým se bude věnovat dalším projektům.


HN: Jakým?
To se musíte zeptat jeho...


HN: Pro vás již tedy Šabatka pracovat nebude?
Ne.


HN: Jste z jeho práce zklamaný?
Manažerský tým splnil svoji úlohu a odpracoval to, co od něj manažeři očekávali.

Vojenský dril v OKD a provozní slepota


HN: Vy jste koupil OKD před téměř dvěma lety. Když se podíváte zpátky, co vás na přeměně OKD překvapilo a co naopak zklamalo?
Překvapilo mě to, jak je ta skupina disciplinovaná a dobře řiditelná. Svým způsobem to připomíná vojenský dril...
To, co mě překvapilo negativně, je taková ta provozní slepota. Ten uzavřený pohled na podnikání. Většina lidí strávila v té organizaci řadu let a někteří možná ztrácejí nadhled. Představenstvo řešilo detaily. Teď bude řešit strategie.


HN: Chcete expandovat v zahraničí. Jak vypadají vaše plány ohledně nákupu dolů na Ukrajině a v Rusku.
V současné době zvažujeme jednu konkrétní transakci na Ukrajině a jednu konkrétní transakci v Rusku.


HN: Jaké?
To nebudu komentovat. O akvizicích se nikdy nemluví dříve, než jsou realizovány.

OKD má moc peněz a málo dluhů, půjčíme si v Česku


HN: Na českém bankovním trhu se mluví o tom, že OKD vyjednává o velkém, na české poměry nebývale velkém úvěru. Proč?
OKD má dnes více hotovosti než dluhů. K tomu, abychom tuhle společnost uvedli na trh, musí mít kapitálovou strukturu, které budou investoři rozumět. Měla by mít míru dluhů, která je typická pro toto odvětví.
Pracujeme proto na dvou krocích - rekapitalizaci provozních společností a případném úvěru. Jsme přitom konzervativní, budeme si půjčovat peníze na dolní hranici, která je typická pro těžební společnost tohoto typu. Kolik to bude, to vám neřeknu. Ale na takové půjčce by se podílely české banky a bude to úvěr syndikovaný. Ano bude patřit asi k úvěrům velkým.

Kam dávám peníze? Do nemovitostí


HN: Na co se vaše skupina vedle OKD teď soustředí v Česku, když je privatizace Aera Vodochody, které se účastníte, na čas u ledu?
Vy víte, že na takovou otázku vám nesmím odpovědět. I když jsou privatizace na mrtvém bodě, máme samozřejmě zájem o některé společnosti, v nichž má stát podíl - pokud by se objevily na trhu. Zabýváme se teď ale intenzívně v Česku jednou akvizicí, kterou vám zatím neprozradím.
Hlavně ale chceme vybudovat z naší dceřiné společnosti OKD Doprava, která je po Českých drahách největším přepravcem v republice, moderní logistickou firmu. Na evropských trzích se teď otvírají obrovské příležitosti, které bychom chtěli s touto firmou využít.


HN: Mluvili jste také i o stavbě uhelné elektrárny...
Ano, historicky existuje v OKD dokonce několik projektů na vybudování nových elektrárenských kapacit. Ale k tomu, abychom do případné elektrárny mohli zajistit plynulé dodávky uhlí, potřebujeme další těžební kapacity - ty hledáme třeba právě v Polsku. Bez toho se elektrárna stavět nedá.


HN: Do čeho investuje sám Zdeněk Bakala, jako osoba?
Víte, že jsem investoval peníze do časopisu Respekt. A v posledním roce jsem investoval do nemovitostí. V Česku i v zahraničí. Jsou to rezidenční nemovitosti, na trh realit ve střední Evropě mám pozitivní názor.


HN: OKD vlastní 45 tisíc bytů, je tak asi největším vlastníkem bytů na českém trhu. Co s nimi chcete dělat?
Tahle část naší společnosti je mimo tu firmu, která by měla jít na burzu, to v první řadě. Není možné míchat byty s uhlím, tomu by žádný investor nerozuměl. Ty desetitisíce bytů samozřejmě nejsou nijak výnosný byznys, potřebují investice a rekonstrukci a bude trvat řadu let, než budou z hlediska cash flow nějak přínosné. Takže v tuhle chvíli bychom je nechtěli prodávat, teď by to byl špatný okamžik.

Zdeněk Bakala (45)
V současnosti jeden z nejúspěšnějších českých investorů a byznysmenů. Je největším individuálním podílníkem firem, které spoluvlastní OKD. Tyto doly jen za loňský rok vydělaly 5,3 miliardy korun a v současné době je Bakala připravuje ke vstupu na londýnskou a pražskou burzu.
Rodák z Opavy emigroval do USA, kde vystudoval ekonomii na University of California, Berkeley a získal titul MBA na Dartmouth University. Později pracoval jako investiční bankéř v bance Credit Suisse First Boston (CSFB) či Drexel Burnham Lambert. Po návratu do Česka pracoval pro CSFB a podílel se na poradenství při prodeji automobilky Škoda. Sám poté založil investiční společnost Patria Finance, kterou v roce 2002 prodal a většinu peněz investoval právě do OKD.
Zdeněk Bakala je rozvedený, má dvě děti.