Vražda bankéře otřásla Ruskem

/Od našeho spolupracovníka/

Jako by se Rusko vrátilo do dob "divokého kapitalismu" za prezidenta Borise Jelcina, kdy se neshody v bankovním sektoru poměrně běžně řešily střelbou. Tentokrát byl zabit muž, který se snažil očistit ruský bankovní systém.
Andrej Kozlov, první místopředseda centrální banky, zemřel včera nad ránem na následky střelných zranění, jež utržil o den dříve.
Kozlov hrál ve středu večer na stadiónu moskevského Spartaku fotbal za tým centrální banky. Po zápase, cestou ke služebnímu vozu, na něj spustili palbu dva neznámí ozbrojenci. Kozlovův osobní strážce byl zabit na místě.

Špatná zpráva pro Putina

Nájemná vražda šokovala politiky i bankéře. Ruská vláda zahájila včerejší jednání minutou ticha. Pro prezidenta Vladimira Putina, který ujišťuje svět o návratu stability do této země, je Kozlovova smrt tou nejhorší zprávou.
Místopředseda státní banky je nejvýše postaveným úředníkem, jehož si našly vražedné střely od Putinova nástupu do úřadu. Tedy od chvíle, kdy ustoupila vlna nájemných vražd podnikatelů a bankéřů.
"Je to drzá výzva kriminálních živlů všem mocenským kruhům," prohlásil Anatolij Čubajs, bývalý prominentní politik a nynější šéf elektrárenského monopolu RAO JES. Sám loni v březnu vyvázl bez zranění z útoku na svůj automobil.
Dozor nad vyšetřováním středečního incidentu osobně převzaly nejvyšší šarže generální prokuratury. Policie spustila rozsáhlou pátrací akci Vulkan-5 a včera našla poblíž činu dvě pistole.
Otazníky se však vznášejí především nad tím, kdo si Kozlovovu vraždu objednal. Vyšetřovatelé pracují s několika možnými motivy útoku, ale za daleko nejpravděpodobnější jsou považovány Kozlovovy profesionální aktivity.
Jedenačtyřicetiletý otec tří dětí měl v tomto směru nepřátel více než dost.
"Jeho kroky k očištění bankovního prostoru a k budování civilizovaného systému se zřejmě zkřížily s něčími zájmy," řekl rádiu Echo Moskvy šéf Asociace ruských bank Garegin Tosunian.

Šel po nich

V Rusku působí asi 1200 bank. Mnohé z nich jsou velmi malé a experti upozorňují, že se v nich často dějí nepřehledné věci.
Kozlov stál v posledních letech v čele bankovního dohledu centrální banky a jeho lidé začali podivným peněžním ústavům odebírat licence. Zavírali někdy i dvě až tři banky týdně, mimo jiné pro podezření, že se v nich praly špinavé peníze.
Kozlov si vytkl za cíl obnovit důvěru ruské veřejnosti v bankovní domy a nastavit tvrdá pravidla. Na nedávném jednání v černomořském letovisku Soči navrhl například zpřísnění bankovních zákonů. Bankéři usvědčení z nepravostí by podle nich neměli mít možnost nadále pracovat v oboru.
Ruští politici se shodují, že Kozlov byl výjimečně čestný a odvážný člověk. Státní úředníci nyní sice uklidňují svět, že jeho smrt nebude mít vliv na snahy centrální banky konsolidovat ruský bankovní sektor, někteří investoři se ale mohou cítit znepokojeni.
Na samotném ruském trhu se však po včerejší zprávě nic zásadního nedělo. "V Rusku jsou na špatné zvěsti zvyklí," poznamenala agentura Reuters. Spíše než přímé ekonomické dopady bude tedy vražda Kozlova znamenat komplikace pro Putinovu snahu přesvědčit Západ, že Rusko už není mafiemi ovládanou zemí, kde se obchodní spory řeší střelbou.

Autor je dopisovatelem ČTK