90639_vikZah_unesco (unesco)

Železná opona rozdělila násilně odvěké vazby kulturní, politické, lidské. Hranice mezi Východem a Západem procházela pohořím Harz, nevysokým (max. výška 1142 m), leč ve zdejší rovinaté krajině výrazným útvarem. V jeho podhůří, "na dosah od opony", leží město Quedlinburg. Bohužel pro něj, leželo na nesprávné straně opony. Čas se tu nadlouho zastavil, ze středověku do socialismu.
V roce 1994 bylo staré centrum spolu s kolegiátním kostelem a hradem zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Krásné historické jádro už sice dávno stačilo ožít, ale rozdíl oproti "západnímu" Německu je stále cítit. Každopádně, turistů tu potkáte tak desetkrát méně než v jen pár desítek kilometrů vzdáleném Goslaru, další a srovnatelné perle světového dědictví, jen na té správné straně opony.

Počátky Německa
Hrázděné domy vypovídaly o prosperitě měst. Nejinak v Quedlinburgu, který býval za časů sasko-otonské dynastie důležitým centrem říšské politiky a vzkvétajícím středověkým městem. Nadneseně se dá říct, že právě tady začala německá historie. Na úpatí hradního kopce přijal saský vévoda Jindřich roku 919 královskou korunu. Do roku 1207 se uskutečnilo 69 návštěv německých králů a císařů.

Památka vedle památky
Procházka kamennými quedlinburskými uličkami je pastva pro oči. Jejich spleť lemuje jedna hrázděná stavba vedle druhé. Celkem se na 80ha ploše natěsnalo na 1300 těchto domů! Některé fasády bohatě zdobené, jiné spíše strohé: milovníci architektury tu mohou strávit hodiny a hodiny.
Na hlavním náměstí s několika kavárničkami zaujme historická radnice ze 14. století, která později získala bohatě zdobený renesanční portál a v roce 1901 byla rozšířena o ceremoniální sál s nástěnnými malbami z historie města. Před radnicí stojí pískovcová socha rytíře Rolanda - symbolizoval členství Quedlinburgu v nejmocnějším společenství 15. století, hansovní lize. Rolandův osud byl ovšem pohnutý. Již roku 1477 sochu zdemolovaly ozbrojené střety mezi měšťany a žoldáky abatyše. Na své místo se opravený rytíř z pískovce vrátil až roku 1869!
Památky tu ale nekončí ve městě, pokračují i nad ním. Nad centrem se vypíná mohutný pískovcový vršek, jejž zdobí především dvě krásné věže kolegiátního kostela sv. Serváce. Svatostánek je nádherným dokladem románské architektury.
A v něm byl roku 936 pohřben první král svaté říše římské, teď už Jindřich I. (Ptáčník). Vdova založila v původním hradu svého manžela konvent, který existoval skoro devět set let. Kostel dosud uchovává nesmírné poklady z časů otonské dynastie. Sály bývalého konventu dnes slouží coby hradní muzeum historie města.
Lepší vyhlídku na město než samotný hradní kopec skýtá sousední vrch Münzenberg, uvidíte totiž jak hradní kopec, tak stříšky hrázděných domů pod ním, a to je přesně obrázek, který si z Quedlinburgu odvezete.

ADÉLA POLÁKOVÁ

Informace
Quedlinburg leží při severním úpatí pohoří Harz, zhruba 120 km severozápadně od Lipska. Z Prahy se jede na Drážďany a odsud po dálnici přes Lipsko a Halle. Na exitu 10 (směr Bernburg, Güsten, Aschersleben) se dálnice opustí a směrovky vás dovedou na Quedlinburg. Počítejte s tím, že stav vedlejších silnic v bývalé NDR není úplně ideální a k častým rekonstrukcím a renovacím potkáte několik uzavírek a objížděk. Z Prahy je to celkem 380 km, které se dají zvládnout za čtyři a půl hodiny.
Informační centrum Quedlinburgu najdete naproti radnici. Další informace jsou na oficiálních webových stránkách města:
www.quedlinburg.de

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist