Když na počátku roku vypukl finanční skandál kolem banky Bawag, do kterého byli zapleteni sociální demokraté, nevsadil by na Alfreda Gusenbauera nikdo ani cent. Nyní jeho strana zvítězila. Kancléřem se ovšem může šestačtyřicetiletý předseda SPÖ stát jen s podporou dalších stran.
Gusenbauer, příznivci zvaný "Gusi", je sociálním demokratem od svých 17 let, nejmladším předsedou strany se stal ve 40 letech v roce 2000.
V souboji o premiérské křeslo sebevědomý a inteligentní politik už jednou podlehl Wolfgangu Schüsselovi. Nyní mu porážku vrátil.
Gusenbauer není označován za výrazného ani zdatného řečníka, chybí mu charisma, působí ale odborně a přesvědčivě a v čele SPÖ se drží už šest let. Pověst poctivého a schopného politika si pracně získával na veřejných vystoupeních, dařilo se mu i v televizních soubojích.
Nejmladší předseda v dějinách SPÖ, doktor filozofie, vystoupal na stranický vrchol tradiční cestou. O politiku se syn z dělnické rodiny začal zajímat brzy, fascinovala jej osobnost slavného předáka Bruna Kreiského. V SPÖ působil od svých sedmnácti. V roce 1984 povýšil na předsedu Mladých socialistů. Krátce nato dokončil studia politologie a filozofie a politické kariéře se věnoval naplno.
Po neúspěchu Viktora Klimy při sestavování vlády v únoru 2000 byl zvolen předsedou SPÖ. A tehdy začal realizovat, co si předsevzal: modernizovat stranu. Jedním z jeho prvních výrazných počinů byla veřejná omluva. Připustil, že SPÖ se při vyrovnávání s důsledky nacistického režimu dopustila po roce 1945 chyb a omylů.
Bývalý ministrant a věřící marxista se narodil 8. února 1960 v dolnorakouském St. Pöltenu. Milovník červeného vína a dobrého jídla má prý velký smysl pro humor.
Se svou životní partnerkou Evou Steinerovou spolu žijí 20 let a mají spolu dceru Selinu (14). Ve volném čase se rád věnuje sportu a zvláště turistice. O letošních prázdninách ušel v Alpách 162 kilometrů - údajně na rozehřátí před volbami.