Přichází Paroubkova chvíle?

Topolánkův menšinový občansko-demokratický kabinet je po smrti. O jeho program vůbec nešlo: včera se mělo ukázat, zda skutečně existují ve sněmovně dva vyrovnané politické bloky, disponující stovkou hlasů. A ukázalo se, že nikoli: existuje zatím jen pevný blok ČSSD/KSČM; ODS, lidovci a zelení jednotu netvoří - "konzervativně-liberální" křídlo je prostě slabší.


Zelená volba

Poslanci Strany zelených si zaslouží uznání, zachovali se slušně a racionálně. Rozhodli "pro" ne proto, že by jejich srdce hořela pro ODS, nýbrž proto, že Topolánek slibuje, že zemi dovede k předčasným volbám. Podle zelených je to lepší než riskovat vznik kabinetu, opřeného o komunisty.
Lidovci takového jednotného pohledu nebyli schopni. Přitom pořád ještě platí toto: eventuální vláda ČSSD, opřená o komunisty, znamená méně svobody než vláda ODS. Poslední aféra s odposlechy, jakkoli se během ní Ivan Langer s Mirkem Topolánkem chovali jako břídilové, to jen potvrzuje.
Lidovci nejdřív selhali, když Kalousek podrazil Topolánka i zelené a začal se paktovat s KSČM a Paroubkem. Pak to napravili (vzbouřili se proti vedení) a teď selhávají znovu.
Ale i ODS zvrtala, co se dalo. Původní trojkoalice měla smysl, kdyby na ní byl Topolánek trval. Nejenže nedokázal zařídit jednotu při hlasování o volbě předsedy Poslanecké sněmovny, ale potom podtrhl lidovce i zelené, když začal vyjednávat s ČSSD. Vzpamatoval se pozdě a dostal se tak do nesrovnatelně horší pozice, než měl po volbách.
Sociální demokracie si celou dobu hrála zejména s ODS, ale i s ostatními stranami vyjma komunistů jako kočka s myší. Jiří Paroubek se nechtěl dohodnout s nikým jiným než s KSČM. Teď přišla jeho chvíle: čeká, že bude pověřen sestavováním vlády. Pokud přinese prezidentovi na podnose papír, který podepíše víc než sto poslanců, je obtížně představitelné, že by pověřen nebyl.
Pokud jde o komunisty, zachovali tradiční cynismus: dokud mají pocit, že jim Paroubek může něco poskytnout a že mohou ČSSD vysávat, budou s ní postupovat v plné jednotě. Až ten pocit mít přestanou, klidně sociální demokraty odkopnou.


Kudy dál?

Na místě jsou teď dvě zásadní otázky. Za prvé: Má smysl mluvit o předčasných volbách, když se ukázalo, že ve sněmovně nejsou dva stejně silné bloky?
Má. Nikde není psáno, že Paroubkova vláda (bude-li pověřen) dostane důvěru. Je pořád ještě možné, že se některým sociálním demokratům zničující sepětí s komunisty nebude zamlouvat a přivede je to alespoň k tomu, aby se zdrželi hlasování.
A druhá otázka: Může prezident Václav Klaus nepověřit Jiřího Paroubka sestavením kabinetu, opřeného o komunisty? Vyžadovalo by to značnou odvahu, ale jde to. Komunistická strana představuje extrémní nebezpečný politický proud a na to může prezident úspěšně (a plným právem) poukazovat.
Bude-li Klaus trvat na tom, aby mu Paroubek před pověřením přinesl závazné podpisy poslanců, kteří podpoří jeho vládu, bude předseda ČSSD ve výhodě i v nevýhodě zároveň: bude totiž nucen přestat předstírat, že sestavuje kabinet hledající podporu "ad hoc". A prezidentovi to umožní zahájit otevřenou a vážnou diskusi nad tím, zda se KSČM smí nebo nesmí podílet (byť nepřímo) na výkonné moci.


Třetí cesta do pekla?

Je tu ale bohužel i další možná špatná varianta: Topolánek padne a ODS se dohodne na nějaké spolupráci se sociálními demokraty. Bude to vypadat jako jediné možné řešení po všech dosavadních ztroskotáních, ale ve skutečnosti půjde prostě a jednoduše o opoziční smlouvu číslo 2, jenom lépe "manažersky ošetřenou".
Autor je novinář

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist