Lukoil chce těžit stejně ropy a plynu jako Írán


Ruská naftařská jednička Lukoil oznámila, že chce do roku 2016 zdvojnásobit svoji produkci ropy a plynu. Dostala by se tak na úroveň Íránu, čtvrtého největšího producenta ropy na světě. Společnost, jejíž zisk vzrostl v minulém čtvrtletí oproti loňskému roku o 65 procent, chce do těžby a zpracování surovin investovat přes 100 miliard dolarů. Za více než 30 miliard chce firma nakoupit další ropná pole a rafinérie v zahraničí. Podle listu Vedomosti prý uvažuje i o případných akvizicích v České republice.
Ruský deník Kommersant uvádí, že firma uvažuje o rozšíření svého obchodu s plynem. Plánuje 30procentní zvýšení těžby, zejména v Uzbekisktánu, Kazachstánu a Ázerbájdžánu. Pokud jde o ropu, firma jedná o podílu na projektech v Iráku a ve Venezuele. Lukoil chce expandovat i v oblasti zpracování ropy a plynu. V Rusku hodlá postavit novou rafinérii. V zahraniční se prý chce zaměřit, poté co se mu podle agentury Reuters nepodařilo od firmy Kuwait Petroleum International získat rafinérii v Rotterdamu, na jihovýchodní Evropu a Ukrajinu.
List Vedomosti ovšem před měsícem citoval nejmenované experty, podle nichž chce Lukoil koupit také podíl ConocoPhillips v českých rafinériích.
Lukoil je soukromá akciová společnost, v níž 18procentní podíl patří americkému koncernu ConocoPhillips. Lukoil má momentálně problémy s ruskými úřady. Ministerstvo přírodních zdrojů oznámilo, že chce zrušit těžební licence společnosti na 16 místech v Rusku. Podle ministerstva firma nezačala "rozvíjet" ropná pole v termínu, který měla v licenci, a využila je "pouze ke zvýšení své tržní kapitalizace". Ministerstvo přezkoumává i platnost dalších 382 licencí podniku. Celkem má Lukoil v Rusku 406 licencí. Podle agentury Reuters jde o součást kampaně Kremlu. Cílem je získat úplnou státní kontrolu nad ropnými a plynárenskými společnostmi.
Ruský deník Kommersant navíc upozorňuje na to, že ruská státní Energetická agentura požaduje, aby ropovod vedoucí z vnitrozemí Kazachstánu na pobřeží Kaspického moře, v němž má Lukoil podíl, buď vyhlásil bankrot, nebo byl podřízen "státní regulaci". Jde o jediný ropovod probíhající Ruskem, který nekontroluje státní podnik Transněft.