Schůzka Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), která včera začala v katarském Dohá, je mezi ekonomy považována za nejdůležitější setkání ropného kartelu za poslední dekádu. Naznačí totiž, zda je skupina skutečně schopná hýbat s cenami ropy.
"Toto setkání ukáže, zda se OPEC dokáže dohodnout. To je pro trhy důležité, zatím prohlášením šejků příliš nedůvěřovali," řekl agentuře Bloomberg Phil Flynn, viceprezident řízení rizik v chicagské společnosti Alaron Trading.
Podle norské specialistky na trh s ropou Anette Einarsenové bude podstatné, zda skutečně dokáže kartel udržet cenu nad šedesáti dolary za barel. "Není možné zabránit zdražování ropy, proti propadu cen jde ale bojovat. OPEC ale musí dokázat, že se opravdu může dohodnout," uvedla.
Členské státy OPEC se totiž v minulosti při poklesu cen často snažily produkci ještě zvyšovat, aby zahojily své ztráty.
Už jednou se jim ale trhy překvapit povedlo. "Když ceny ropy na konci minulého století klesly až k deseti dolarům za barel, OPEC těžbu snížil. To přitom nikdo nečekal, do té doby se nebyli schopni dohodnout," uvádí příklad Jiří Šťastný ze společnosti Colosseum. Zabralo to. Ropa se vydala vzhůru a za půl roku už stála dvakrát tolik.
Trhy ale podle vývoje cen nevěří v dohodu ani tentokrát.
Ropa od prohlášení o snížení těžby před dvěma týdny v podstatě stagnovala. "Kdyby si mysleli, že ke snížení skutečně dojde, viděli bychom růst," tvrdí Šťastný.
Pro omezení produkce se však včera ještě před začátkem schůzky vyslovil saúdský ropný ministr Ali al Najmí. To je podle odborníků jeden z hlavních náznaků, že dohoda skutečně zabere. Saúdská Arábie se totiž na celkové produkci OPEC podílí asi třetinou. Podle Šťastného je tak tím hlavním jazýčkem na vahách. Právě Najmí ještě loni varoval před cenou vyšší než 55 dolarů za barel. Postoje ropného kartelu se ostatně rychle mění. Když ceny ropy klesly z rekordních hranic na "šedesátku", hned to vyvolalo pozdvižení a mimořádnou schůzku. Představitelé "těžařských" zemí se předhánějí ve výrocích o nutnosti snížení těžby.
"Je za tím touha po petrodolarech. Ekonomika drahou ropou netrpí a státy chtějí víc. Pokud by drahá ropa měla vyvolat pokles světového hospodářství, byli by Saúdové první, kdo bude proti," řekl deníku International Herald Tribune Michale Fitzpatrick, americký obchodník s komoditami.
Oficiálně smějí státy OPEC vytěžit denně 28 miliónů barelů. Ve skutečnosti se během tohoto i minulého roku těžba asi 500 tisíc barelů pohybovala pod touto hodnotou. Většina členů sice na světové trhy posílá více ropy, než smí, ale Indonésie, Venezuela nebo Írán mají s dosažením limitů problémy.
Hlavním sporem jednání tedy není, zda těžbu skutečně snížit, ale jak se toto snížení nakonec rozdělí mezi jednotlivé členy.
K rychlému jednání přiměla členy OPEC i jejich vlastní studie o vývoji poptávky. Ta by kvůli zpomalení ekonomiky v USA, která je největším dovozcem ropy, měla klesat. Navíc porostou i dodávky ropy ze zemí mimo kartel.

Svět ropy ve výrocích a číslech