HN: Kardiologie patří mezi lékařskými obory k nejvýdělečnějším. Proč?
Některé zákroky jsou drahé. Jedná se i o několik stovek tisíc korun. Dobře je také udělaný sazebník, který jsme dlouho sestavovali a na Ministerstvo zdravotnictví chodili kvůli tomu i o sobotách a nedělích. Lékař by neměl myslet jen pouze na ten svůj obor, ale také trochu ekonomicky. Tím jsem se inspiroval při stáži ve Spojených státech amerických. Logicky je tak kardiochirurgické centrum pro nemocnici velice výdělečné.
HN: Pro nemocnici ale také velmi nákladné, co se týká například pořizování nových přístrojů pro tento obor...
Myslím, že na ten si ani sama nemocnice z vlastního rozpočtu nemůže moc ušetřit. Spíše Ministerstvo zdravotnictví by ve svém rozpočtu mělo více na to myslet. Přístroje zastarají a nevydrží nám dvacet let. Jednorázový nákup prostě nestačí. Bezplatný systém zdravotnictví tak mnohdy nasměrovává peníze nesprávným směrem.
HN: Co máte konkrétně na mysli?
Pokud budeme dávat stále levné léky na recept a zadarmo, tak tímto rozhodně neušetříme. Jen za rok vydá Všeobecná zdravotní pojišťovna na paralen dvě stě milionů. Za to by se daly koupit nové přístroje, umělá srdce. Když budeme utrácet na takových maličkostech, tak nám nic nezbyde na potřebné věci. To musí lidé pochopit.
HN: Je česká kardiologie po roce 1989 už srovnatelná se světovou špičkou?
Česká kardiologie byla vždy na vysoké úrovni, po revoluci se ale velice zlepšila péče o pacienty. A to především založením mnoha kardiologických center. Ani z nejzapadlejšího koutu země se tak člověku nemůže stát, aby se do odborné péče nedostal včas. Ten systém je opravdu dobře propracovaný. Dokonce lépe než například v Americe. Tam přijede v záchrance třeba i vyškolený hasič, zatímco u nás jede pro pacienta přímo lékař.
HN: Dají se i platy kardiochirurgů srovnat s jinými zeměmi západní Evropy a Spojených států amerických?
Tak vysoké je opravdu nemáme. Ještě nedávno si v Americe vydělal kardiochirurg i milión dolarů ročně. Průměrná mzda lékaře včetně služeb je kolem čtyřiceti sedmi tisíc korun. Kdybychom se chtěli srovnat s cizinou, tak by si lékař měl vydělat i třikrát tolik, co je průměrný plat v zemi, tedy šedesát tisíc.
HN: Pokud si "člověk z ulice" řekne: Chtěl bych, aby mě operoval Pirk. Je to možné?
To už v žádném případě není problém. Čekací lhůta je malá, maximálně čtrnáct dní. Teď nedávno jsem operoval narkomany, kteří si fetováním zničili srdce. Nedělám rozdíly, dostane se ke mně opravdu každý.
HN: Kardiologie tedy netrpí "úplatky" od pacientů?
Opravdu netrpí. Není důvod, lidé o místa v pořadníku nebojují, jako například při čekání na endoprotézu. Akutní případy operujeme okamžitě. Delší čekací doba je ovšem na transplantace srdce, než se najde vhodný dárce.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist