Jednodušší porovnání spotřeby elektřiny u domácích přístrojů nabízejí takzvané energetické štítky. Od roku 2001 musí být povinně vystavené u elektrospotřebičů v prodejnách i v internetových obchodech. Ze štítku lze vedle dalších údajů vyčíst, nakolik je chladnička, pračka či myčka úsporná. "Pokud v prodejně štítek na spotřebiči není, jde o porušení zákona, ale hlavně o nedostatečnou informovanost zákazníků," říká Juraj Krivošík z neziskové konzultační společnosti SEVEn - Střediska pro efektivní využívání energie.
HN: U kterých spotřebičů jsou energetické štítky povinné?
Do této skupiny patří automatické pračky, bubnové sušičky prádla, pračky kombinované se sušičkou, chladničky, mrazničky a jejich kombinace, myčky nádobí, elektrické trouby a elektrické ohřívače. Dále potom zdroje světla, tedy žárovky a úsporné zářivky, a také klimatizační jednotky.
HN: Proč v tomto seznamu chybějí například varné desky, domácí vinotéky, žehličky či vysavače?
Štítky se postupně objevují také na dalších spotřebičích, i když nepřibývají dostatečně rychle. V poslední době to byly elektrické trouby a klimatizační jednotky, v nejbližší budoucnosti předpokládáme zavedení štítků pro vysavače. U jiných spotřebičů, jako jsou třeba rychlovarné konvice, žehličky a další drobné přístroje, se toto označení asi jen tak brzy povinně neobjeví. Jednak mezi nimi neexistují výrazné rozdíly ve spotřebě energie, jednak jsou v provozu pouze několik minut denně. Diskutuje se ale například o dobrovolných dohodách s výrobci, které by vedly ke snižování takzvané stand-by spotřeby. Přístroj je totiž vypnutý dálkovým ovládáním, ale i tak odebírá energii.
HN: Má být štítek přiložený ke spotřebiči nebo stačí, když je k nahlédnutí v obchodě?
Energetický štítek musí být zřetelně viditelný při prodeji výrobku. To znamená, že je na něm vystaven v obchodě, ale i v katalozích nebo při koupi přes internet. Jde o to, abychom se při nákupu mohli rozhodovat i podle energetické třídy a dalších užitečných údajů.
HN: Co všechno ze štítku vyčtu?
Kromě zařazení výrobku do energetické třídy se dozvíte i jeho provozní spotřebu elektrické energie za časovou jednotku. Zpravidla to bývá čtyřiadvacet hodin nebo jeden pracovní cyklus, většinou mycí či prací. Podle druhu spotřebiče se pak také dočtete víc o hlučnosti provozu, o spotřebě vody, délce životnosti a podobně.
HN: Na energetických štítcích jsou písmena A až G, ale mnozí výrobci už dnes nabízejí energetické třídy A+ nebo A++. Jaký je mezi nimi rozdíl? Je někde stanoveno, kolik energie ušetří například oproti třídě A?
Energetické třídy A+ a A++ zvýrazňují nejúspornější spotřebiče na trhu. Oficiálně však existují pouze pro chladničky a mrazničky. Podle vyhlášky o energetickém štítkování musí mít chladničky i mrazničky v kategorii A+ spotřebu energie minimálně o dvacet pět procent nižší, než je spotřeba energie v třídě A. Produkty třídy A++ jsou na tom ještě lépe - oproti obyčejnému áčku šetří zhruba čtyřicet pět procent. Obdobu energetické třídy A+ najdeme i u některých praček, zde se však jedná o dobrovolnou aktivitu výrobců v rámci jejich marketingové propagace. Taková pračka by měla být minimálně o deset procent úspornější než pračka třídy A.
HN: Jak má zákazník zaručeno, že jsou údaje pravdivé?
Všechny tyto informace pocházejí z porovnávání stejného modelového cyklu daného druhu spotřebičů a musí být podložené standardizovaným testem. V každém státě Evropské unie existují centrální orgány, v jejichž pravomoci je výrobky náhodně testovat. Kdyby se prokázala odchylka od štítku, lze výrobek stáhnout z prodeje nebo udělit pokuty. Spotřebiče si mohou navzájem kontrolovat i konkurenční výrobci nebo různé spotřebitelské organizace.
HN: Přesto jde o "laboratorní" čísla. Může se spotřeba při používání v domácnosti lišit od té deklarované?
To opravdu může být problém. Informace na energetickém štítku je založena na jednom provozním cyklu, například u praček na praní bavlny na šedesát stupňů. Ve skutečnosti však spotřebič obsluhujeme v různých podmínkách a ne vždy právě hospodárně. Proto je správné, abychom nejenom kupovali energeticky úsporné spotřebiče, ale také je vhodným způsobem ovládali. Třeba u praček a myček, ale i u ledniček záleží na optimálním využití jejich kapacity a vhodně zvolené provozní teplotě. Důležitá je taky pravidelná údržba těchto přístrojů.
HN: Jaké je tedy vaše základní doporučení při nákupu nových spotřebičů?
Hledejte ten, který kromě jiných požadavků bude mít i nízkou provozní spotřebu energie a případně vody. Díky silné konkurenci ani nemusí být dražší než jiné přístroje. Kromě katalogů výrobců a prodejců lze vyhledávat i prostřednictvím internetové stránky www.uspornespotrebice.cz. Ta obsahuje pouze nejúspornější výrobky v oblasti praní a sušení prádla, vaření a chlazení potravin. Například v kategorii samostatných chladniček jsou uvedeny jen spotřebiče třídy A++. (ma)
Jak číst údaje na štítku
První, co člověka na energetickém štítku zaujme, jsou barevná písmena A až G. Označují energetické třídy, do kterých spotřebiče patří. G je nejhorší, "áčko" nejúspornější.
Zařazení do jednotlivých tříd poskytuje orientační informaci o energetické náročnosti přístroje při určitém výkonu a především velikosti. Je logické, že souhrnná spotřeba u chladničky o objemu sedm set litrů zařazené do třídy A bude vyšší než u malé "céčkové" ledničky.
Písmen můžete na štítku najít více. U myček se tak označuje účinnost mytí, u praček kvalita praní či odstřeďování. Opět platí, že A znamená nejlepší. Často je zde uvedena i hlučnost, rozměry, objem a další technické údaje. Na štítku musí být vždy napsaný výrobce a přesné označení modelu. (ma)
Předloha štítku pro myčky. V obchodě nahradí písmena X, Y, Z konkrétní údaje.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist