Jiří Paroubek přišel o poslance
Michal Pohanka obviňuje ČSSD, že ho tlačila k rezignaci
ODS nehodlá využít jeho odchodu ze strany k sestavení vlastní vlády
Sociálnědemokratický poslanec Michal Pohanka vystoupil z poslaneckého klubu i ze strany. Jeho odchod tak může změnit poměr sil ve sněmovně. Vedení klubu oznámil Pohanka své rozhodnutí písemně včera ráno.
Předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi se tak poprvé nevyplatila tvrdá linie presumpce viny. Zásadu vyloučit každého, na koho padlo byť jen podezření z nějakého trestného činu, uplatňuje Paroubek od svého nástupu do funkce na všechny členy ČSSD. A právě Pohankovo jméno zaznělo v reportáži TV Nova, odvysílané minulý týden v pondělí. Starosta Budišova Ladislav Péťa, obviněný z korupce, se o něm zmínil jako o svém kontaktu.
Vzpoura proti diktátu
Vzápětí se sešla část vedení ČSSD, aby zvážila, jak před volbami se svým poslancem naložit. "Dohodli jsme se, že když bude obviněn policií, tak budeme ve sněmovně hlasovat pro jeho vydání a vyloučíme ho," říká člen ČSSD blízký Paroubkovi.
Hned ve středu se proto s Pohankou setkal předseda poslaneckého klubu Michal Hašek a toto rozhodnutí mu prý sdělil. "Podle Haška bych měl odstoupit na základě principu předpokládané viny," tvrdí ve svém prohlášení Pohanka. "Zjistil jsem, že ČSSD začíná být stranou, ve které se nediskutuje, ale poroučí." Vadí mu, že by se měl vzdát poslaneckého mandátu dříve, než byl vůbec z něčeho obviněn. Po týdnu přemýšlení proto včera ráno Haškovi oznámil, že v sociální demokracii končí. Potom si vypnul mobilní telefony a ukryl se na neznámém místě.
"Nejsme schopni se s ním spojit," stýskal si šéf jihomoravských socialistů Václav Božek. Podobně na tom bylo vedení ČSSD. To se chce s Pohankou sejít a jeho odchod mu rozmluvit.
Sociální demokraté si včera nebyli jisti, zda je Pohanka jediný poslanec, který plánuje ČSSD opustit. Strana proto svolala poslanecký klub, aby se ujistila o věrnosti svých zákonodárců. "Ujistili mě, že nikdo z nich nic takového neplánuje," vysvětloval pak novinářům Hašek.
Jak bude hlasovat?
Není jasné, zda dlouholetý člen ČSSD Pohanka, jenž dvakrát pracoval jako náměstek na Ministerstvu zdravotnictví a vedl i brněnskou fakultní nemocnici, bude hlasovat proti ČSSD. Místopředseda Zdeněk Škromach míní, že nikoli.
Pohanka nicméně ve svém pí- semném prohlášení ostře kritizuje "konfrontační politiku" současného vedení, která prý "připomíná padesátá léta, kdy byli lidé nuceni odcházet z funkcí, přestože byli nevinní". Zdá se tedy, že pouto mezi ním a ČSSD je zpřetrháno.
ODS se Pohankova odchodu z ČSSD využít nechystá. "Řešením je pouze dohoda politických stran," říká místopředseda ODS Petr Nečas. ODS prý nebude chtít využít Pohankova hlasu ani k prosazení předčasných voleb. Pohanka však podle serveru Aktuálně.cz podporu vládě nevyloučil.
"Na Pohankovi vládu stavět odmítáme. Kdyby ale byla v ČSSD nějaká větší skupina racionálních poslanců, tak s těmi bychom jednat již mohli," říká šéf poslanců ODS Petr Tluchoř.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist