HN: Od které třídy navštěvuješ britskou školu v Praze?
Od sedmé. Do české školy jsem chodila do svých devíti let. Pak táta pracoval tři roky v cizině pro jednu zahraniční firmu. Stěhovali jsme se za ním a já chodila do škol, kde se vyučovalo v angličtině. Rok a půl to bylo v Anglii a stejnou dobu v mezinárodní škole v Rakousku.


HN: Nechtěla jsi po návratu ze zahraničí zpět do české školy?
Ne, to mě nelákalo. Navíc mi Britská mezinárodní škola díky mým studijním výsledkům a znalosti angličtiny nabídla stipendium. Ve školách v cizině jsem si také zvykla na individuálnější přístup učitelů k žákům, pružnější systém výuky a hlavně jsem chtěla dál pokračovat v angličtině.


HN: Můžeš porovnat výuku v české škole a v britské?
V české škole se třeba v dějepisu učí všechna možná data a některé věci zbytečně detailně. Tady získám základní údaje o tom, co se stalo a pak se je učím analyzovat. A najít si další informace, pokud mě to téma zajímá. Nedostanu při ověřování znalostí z dějepisu otázku: Co se stalo v roce 1948? Ale spíš něco ve smyslu dotazu: Do jaké míry Mussolini změnil italskou společnost? A musím na to téma napsat sloh, sama učinit závěry na základě svých znalostí. Je tu větší prostor pro samostatné myšlení.


HN: Máš skoro veškeré vyučování v angličtině. Nezapomínáš někdy mluvit česky?
Ano, tak to se mi stává. Opravdu.


HN: Co budeš studovat dál?
Chci na medicínu. Ale ještě nevím jestli ve Francii, nebo v Anglii. Chtěla bych se dostat na Cambridge.


HN: Nemají tě tví kamarádi za trochu "divnou" kvůli tomu, jakou školu studuješ?
Někteří mě berou normálně, jiní si neodpustí poznámky o lidech z lepší společnosti. Ale myslím, že je třeba brát lidi takové, jací jsou, a ne podle školy. Mám kamarády, kteří chodí na odborné učiliště, a vycházíme spolu skvěle. No, ale je pravda, že má školní výuka je delší než jejich. Nemám čas se jít po vyučování třeba flákat po sídlišti. Relax s kamarády si dopřávám o víkendu, nebo o prázdninách. Těch mám zase více než oni.


HN: Kolik?
Školní rok je rozdělený na tři semestry. V každém z nich máme volno jeden týden - jsou to podzimní, zimní a velikonoční prázdniny. A pak máme ještě dvoutýdenní vánoční prázdniny.


HN: Jak to funguje mezi žáky a učiteli?
Je to tu přátelské. Studuji zde dlouho, takže mám už k mnoha učitelům osobnější vztah. Není to tady o diktátu, ale vzájemné komunikaci. Když se studentům něco nelíbí nebo nesouhlasí s ohodnocením, mohou se ohradit. Diskutují s učitelem o výsledku, nechají si vysvětlit, proč se to hodnotilo tak či onak. To by v české škole asi nešlo.