Zloději identity jsou vynalézavější


Uchazeči o práci, kteří posílají své životopisy zaměstnaneckým agenturám internetem, by se měli mít na pozoru - před zloději osobních dat.
Jak v červnu oznámila americká FBI, vyšetřuje nejrůznější způsoby krádeží identity. Podle jednoho ze scénářů, který FBI uvádí, využívají zločinci i těch osobních dat, která nacházejí v životopisech posílaných on-line, a zneužívají je k získání falešných kreditních karet a úvěrů jménem žadatelů o zaměstnání. Jsou stále vynalézavější v tom, jak se "napíchnout" do počítačových sítí i telefonních linek.
V jiných případech posílají těmto uchazečům o místo e-maily, v nichž se vydávají za zaměstnanecké agentury nebo podniky a požadují od nich osobní detaily pro přijímací řízení, které pak zneužívají ke krádeži identity.

Pozor na citlivé údaje

Šestatřicetiletá Margaret Davisová z Chicaga je jednou z jejich obětí. Po zaslání svého životopisu si vyměňovala e-maily a telefonáty s lidmi, o nichž si myslela, že jsou pracovníky zaměstnanecké agentury.
Pak zjistila, že se do jejího osobního počítače někdo naboural, a stopy vedly k jejím e-mailům s agenturou. Proto s ní okamžitě přerušila komunikaci prostřednictvím internetu a tento incident jí oznámila osobně. V té době jí někdo ukradl průkaz sociálního pojištění (ve Spojených státech vedle řidičského průkazu nejdůležitější identifikační doklad - pozn. HN) a teprve za dva roky zjistila, že z jejího elektronického účtu někdo neznámý zaplatil 3600 dolarů za nákup ve velkém obchodě s elektronikou, kde se kupující identifikoval právě jejím průkazem sociálního pojištění.
Ne vždy se krádež a zneužití osobních dat dá snadno vypátrat, takže na místě je prevence, jež ušetří peníze i čas.
Pokud uchazeč posílá životopis, neměl by v něm uvádět osobní informace jako datum narození, adresu, telefonní číslo, nemluvě už o čísle sociální pojistky.
Pam Dixonová, výkonná ředitelka World Privacy Forum, výzkumné skupiny, která se odhalováním zlodějů identity zabývá, varuje, že nejdůležitější osobní údaje, jež mohou zloději zneužít, by neměly být obsaženy nejen v e-mailové korespondenci, ale dokonce ani při telefonní komunikaci.
Kromě žádosti o doplnění životopisu o další osobní data se zloději identity uchylují i k dalšímu triku - uchazeč o práci má u potenciálního zaměstnavatele založit depozitní účet. Zjistil to John Kane, ředitel Internet Crime Complaint Center, střediska pro stížnosti v případech internetových zločinů, organizace financované FBI.
Radí, že souhlasit s doplněním životopisu má zájemce o místo až při osobním rozhovoru s někým z vedení firmy. A dotyčný depozitní účet se má založit až teprve poté, kdy je kandidát do práce přijat.
Pokud vás prostřednictvím e-mailu nebo telefonicky kontaktuje nějaký podnik, ověřte si, zda vlastně nekomunikujete s některým zlodějem identity.
Oběti těchto podvodníků aktivně seznamují se svými neblahými zkušenostmi organizace, které odhalují podvody na internetu, například Scam.com.

Podezřelé e-maily

Když jednapadesátiletá Shelley Cardenasová poslala svůj životopis velké zaměstnanecké agentuře, brzy dostala e-mail od podniku, který jí sliboval významnou pozici ve svém finančním oddělení, ačkoliv o místo v tomto oboru nežádala. Okamžitě vyrozuměla zaměstnaneckou agenturu, aby si ověřila, zda člověk, který jí e-mail poslal, skutečně v uvedeném podniku pracuje. Zjistila, že nikoliv. Proto se obrátila na Scam.com se stížností na uvedený podnik.
Ani když je podnik, který vás kontaktuje, velmi známým zaměstnavatelem, nemyslete si, že máte vyhráno.
Zloději se totiž nespokojí jen tím, že se "napíchnou" do sítě zaměstnaneckých agentur, ale jsou i tak drzí, že kopírují webové stránky existujících podniků a jejich prostřednictvím pak komunikují se žadateli o práci a lákají od nich osobní údaje, varuje Pam Dixonová z World Privacy Forum.
Proto je důležité si ověřit, zda podnik, který uchazeče kontaktuje, je skutečně ten pravý, a ne podvodně na internetu nastrčený.