Ortega se prý změnil. Z plukovníka v demokrata

Šéf sandinovců Daniel Ortega se chce ještě jednou stát prezidentem. Bývalý bojovník z džungle proto teď vede kampaň jako vytříbený demokrat v civilu.
Prezidentský kandidát se veze ve stříbrošedém terénním mercedesu, podél něj kluše skupina osobních strážců s bezdrátovými vysílačkami a slunečními brýlemi. Surově se snaží uvolnit cestu davem ke konferenčnímu centru v Managui, kýčovité budově ze skla a oceli.
"Vítejte, plukovníku!" volají vrátní. Když šedesátiletý Daniel Ortega vstupuje dovnitř, stojí v pozoru - stejně jako policisté, kteří ho doprovázejí. Pro ně je totiž bývalý revoluční vůdce pořád ještě "El Jefe" - šéf.
Chování jeho průvodců s vystupováním sandinovského vůdce poněkud kontrastuje. Ortega totiž roli "plukovníka" odložil, v džínách a bílé košili působí velice civilně a všeobecně se mu s ironií přezdívá "Daniel Paz y Amor", protože stále vznešeně mluví o lásce a míru. Jeho široký úsměv by měl působit hřejivě, vypadá spíš ale, jako by byl odlitý z betonu. Potřásá si rukou s každým, kdo ji k němu natáhne, a z reproduktorů se line píseň Johna Lennona "Give Peace a Chance" (Dej šanci míru).
S nápadem podbarvit takovou výzvou každé jeho vystoupení přišla Ortegova manželka Rosario Murillová. Tahle básnířka má na starosti celou volební kampaň, která by měla jejímu muži pomoci při nedělních volbách k vítězství. Byla to ona, kdo určil, že ostře růžová se stane základní barvou volebních plakátů, aby se trochu zjemnila jeho pověst macha a poněkud upravila jeho image revolučního vůdce.
Po svržení Somozovy diktatury v roce 1979 Ortega zemi už jednou vládl. Jako hlava sandinovského režimu se musel potýkat s tehdejším americkým prezidentem Ronaldem Reaganem a oddíly contras, které Spojené státy financovaly. Kolem 50 000 lidí přišlo během tehdejší občanské války o život. Ve volbách v roce 1990 pak Ortega jasně prohrál s protikandidátkou Violetou Barriosovou Chamorrovou.
Teď to s ním ovšem vypadá dobře. Opozice je rozhádaná a Ortega vede předvolební průzkumy. Političtí odpůrci mu předhazují, že s vládními liberály dojednal už předem případné povolební rozdělení funkcí v nejdůležitějších institucích. Zákulisními nabídkami si tak prý předplatil podporu svých bývalých protivníků.
Dokola proklamuje "sbratření", spousta starších lidí ale na tuhé časy za vlády sandinovců nezapomněla. Pamatují si dlouhé fronty před obchody, násilné odvody do armády i všudypřítomnou korupci. "Udělali jsme spoustu chyb," uznává Ortega při proslovu v konferenčním centru. "To je ale minulost."
Rozhovory prezidentský kandidát neposkytuje, do televizní debaty vůbec nepřišel. Bojí se totiž mimo jiné právě otázek týkajících se minulosti. Spory ale vyvolává Ortega i ve vlastní straně. Má sice respekt, ale jásot nevzbuzuje. Bývalí soudruzi v boji, například spisovatel Sergio Ramírez, se s ním nepohodli a proměnu v demokrata mu nevěří.
"Ortega hraje divadlo," tvrdí Ramírez a varuje před volebním podvodem. "Ten muž je schopný všeho."