Cigarety podraží méně, benzín nezlevní
ODS a ČSSD se sice již víc než pět měsíců nedokážou dohodnout na tom, jakou má mít země vládu, při schvalování důležitých zákonů si však klacky pod nohy neházejí. Neznamená to ale, že mezi oběma stranami panuje absolutní shoda.
ODS v čele s ministrem financí Vlastimilem Tlustým včera dokázala prosadit, že ceny cigaret v příštím roce neporostou tak rychle, jak původně plánovala bývalá vláda ČSSD. Sociální demokraté ale okamžitě prohlásili, že než zvednou v dalších hlasováních ruku pro státní rozpočet, bude mít ODS co vysvětlovat.
"Podle našich výpočtů nižší spotřební daň na cigarety spolu s tím, že zákon začne platit až od března příštího roku, bude znamenat výpadek v příjmech státu tři miliardy korun.Takže se budeme ptát, kde je ODS hodlá vzít," prohlásil exministr financí Bohuslav Sobotka.
Zvýšení spotřebních daní mělo původně přinést do státního rozpočtu až deset miliard korun. Právě díky započtení této částky nakonec schválený deficit státních financí činí 91 miliard. Podle Sobotky však nyní tuto výši schodku nelze dodržet.
Proč tedy sociální demokraté zvedli pro zákon o spotřebních daních ruku? Sobotka tvrdí, že výhradně proto, aby dokázali konstruktivní přístup ČSSD ke státnímu rozpočtu.
Tlustý ovšem říká, že snížení daní plánované příjmy státu nijak neohrozí. Argumentuje tím, že skokové zvýšení daně se už několikrát nevyplatilo. "Zvýšení daně u cigaret o deset procent v roce 1998 vedlo na dva roky k poklesu spotřeby o 27 procent. Zvýšení daně o sedm procent v roce 1999 pak na stejnou dobu vedlo k poklesu spotřeby o 25 procent," uvedl ministr.
Sazby spotřební daně u tabákových výrobků nyní kopírují minimální sazby stanovené EU. Od 1. března 2007 by tak cigarety měly v průměru zdražit zhruba o deset korun. Krabička cigaret Petra by tedy neměla stát šedesát korun, jak se očekávalo, ale 55 korun. Cena cigaret se ale nejspíš nezvedne hned v březnu. Při každém předchozím zdražení si totiž výrobci a dovozci nadělali velké zásoby kuřiva se starými kolky. Tomu se nyní poslanci pokusili zabránit. Odhlasovali, že prodejci i výrobci se budou moci předzásobit jen na několik týdnů.
Další změny se však už ODS nepodařilo prosadit. Neklesne tedy spotřební daň na benzín a naftu. Od daně však budou od roku 2007 osvobozeny stlačené zemní plyny, které se používají jako pohonné hmoty v dopravě.
Sněmovnou neprošly ani změny zákona, na kterých záleželo Straně zelených. Šéf strany Martin Bursík navrhoval, aby byla od daně osvobozena biopaliva, která se míchají s motorovým benzínem a motorovou naftou a používají se pro dopravní účely. Bez daně však budou výhradně čistá biopaliva.
"Zvýhodnění biopaliv ve směsích by znamenalo stejné daňové úniky jako u lehkých topných olejů na počátku devadesátých let," tvrdí Tlustý.
Plán státních financí na rok 2007 je z devadesáti procent z dílny ČSSD. Poslanci této strany proto také včera bez problémů hlasovali i pro změnu dalších dvou zákonů - o nemocenské a zákona o službě úředníků. Změna prvního zákona a odložení druhé normy ušetří v příštím roce ve výdajích státu dohromady skoro třináct miliard korun.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist