Propuštění špatného šéfa může přijít draho

Scott Thurm

Asertivní členové správních rad propouštějí stále více šéfů podniků. Je však obtížnější říci výkonným ředitelům sbohem, aniž jim dáte šek s velkou částkou. Třikrát v minulých týdnech získali bývalí šéfové milióny dolarů, když napadli rozhodnutí rady, která je propustila "z vážných důvodů".
Nejpozoruhodnějším je případ Roberta O'Connella, šéfa pojišťovny Massachusetts Mutual Life Insurance (MassMutual), který musel odejít, protože nadhodnotil penzijní fond o milióny dolarů, zneužíval podnikové letadlo a měl poměr s manažerkou. Ovšem externí arbitrážní komise tato obvinění zpochybnila a došla k závěru, že O'Connellova opatření byla pro důchodový fond výhodná. Měl sice poměr se dvěma zaměstnankyněmi, ale podle arbitrů nešlo o "úmyslná hrubá pochybení" a podnik nikterak materiálně nepoškodila. MassMutual se proti tomuto rozhodnutí odvolala. Pokud neuspěje, zaplatí exšéfovi přes 40 miliónů dolarů.

Platí jen požár a podvod

Jestliže chce správní rada vyhodit šéfa ze závažného důvodu, "pak by to muselo přinejmenším být to, že v podniku založil požár nebo se dopustil velké, velmi velké zpronevěry", uvádí platová konzultantka Pearl Meyerová.
Protože je tak obtížné propustit šéfa "ze závažných důvodů", mnoho správních rad se o to ani nepokouší, i když jde dokonce o vážné etické problémy. Bez odškodného odešli z šéfovského postu Phil Condit a Harry Stonecipher ze společnosti Boeing. První kvůli skandálu kolem státních zakázek, druhý za poměr s podřízenou manažerkou. To jsou však spíše výjimky. "Většina těchto lidí dostane zaplaceno, aby v klidu odešli, neboť podniky chtějí minimalizovat zápornou publicitu a vysoké náklady na právní služby," tvrdí profesor David Yermack.
Peter Dolan, někdejší šéf farmaceutické společnosti Bristol-Myers Squibb, dostal v září výpověď bez udání důvodu. I když však exšéf neměl v kontraktu zaručen žádný lukrativní "zlatý padák", podle zpráv z informovaného zdroje mu správní rada připravuje "balík na odchodnou".

Kontrakty bývají vágní

Skoro tři čtvrtiny šéfů velkých firem mají v kontraktu uvedeny podmínky pro odchod z funkce. Mohou být propuštěni pro flagrantní zanedbávání povinností, dopustí-li se velkého pochybení či závažného trestného činu nebo podvodu. Ale tyto podmínky jsou často velmi vágně formulované a ponechávají tak arbitrům, soudcům a porotám značnou volnost v jejich interpretaci. Porota soudu v Minnesotě letos v září nařídila firmě Metris, aby exšéfovi Ronu Zebeckovi vyplatila 30,2 miliónu dolarů, protože byl propuštěn neoprávněně.
V září síť Pizza Inn rozhodla uhradit exšéfovi Roniemu Parkerovi 2,8 miliónu dolarů. Musel odejít kvůli údajným podvodům. Parker však požaduje odškodné 5,4 miliónu, neboť firma podle něho poškodila jeho dobré jméno a profesionální pověst.