Orientace na dražší a komfortněji vybavené vozy typu octavia či nově roomster se mladoboleslavské automobilce Škoda Auto vyplácí. Od loňska firmě razantně roste nejen zisk, ale i přidaná hodnota, představující přínos pro akcionáře. Loni dosáhla výše téměř 4,5 miliardy korun, což automobilku vyneslo na první příčku žebříčku výkonnosti tuzemských firem. Vystřídala tak plynárenskou společnost, RWE Transgas, která za loňský rok obsadila třetí místo.
Žebříček každoročně sestavují poradenská firma CE Capital a Česká kapitálová informační agentura (Čekia).
Škoda Auto poskočila do čela až z předloňského 13. místa. Automobilka tak ovládla další soutěž poté, co se už stala největší českou firmou podle objemu tržeb, největším českým vývozcem a také nejobdivovanější společností v očích manažerů.
Základním měřítkem výkonnosti společností podle mezinárodně uznávaného ukazatele Economic Value Added (EVA), představujícího přidanou hodnotu, je zbytkový příjem, který zůstane po odečtení nákladů na kapitál od hospodářského výsledku. Pokud je výsledná hodnota kladná, společnost vytváří hodnotu, pokud je záporná, společnost hodnotu naopak ničí. EVA mimo jiné vede manažery, aby se chovali jako vlastníci.
ČEZ, nejziskovější domácí podnik, skončil v hodnocení za loňský rok na druhém místě. Dosáhl přitom nejmarkantnějšího úspěchu, když se poprvé v šestileté historii hodnocení dostal ze záporných čísel a vykázal přidanou hodnotu ve výši 3,56 miliardy korun.
"ČEZ ve srovnání s rokem 2004 vykázal nárůst přidané hodnoty o 10,6 miliardy korun, což představuje nejvyšší meziroční vzestup za dobu existence projektu," zhodnotil výsledky Georg Hotar, ředitel CE Capital. Podle něho pomohlo ČEZ hlavně zvyšování cen elektřiny, přínos akvizicí byl menší.
Z první pětky naopak vypadli mobilní operátoři. Například firmě Eurotel Praha, která je nyní součást Telefóniky O2 Czech Republic, se meziročně vytvořená přidaná hodnota snížila o 68 procent na 815 miliónů korun. Eurotel tak propadl z předních míst až na 18. pozici a poprvé v historii projektu se umístil za konkurenčním T-Mobile. Do žebříčku stovky nejúspěšnějších firem podle přidané hodnoty za rok 2005 se probojovalo čtyřicet nováčků.
Celková přidaná hodnota u první stovky firem loni meziročně vzrostla o více než třetinu na 56,4 miliardy korun. Předloni dosáhla 40,8 miliardy, což bylo téměř o polovinu více než v roce 2003. "Výsledky jasně potvrzují, že silný ekonomický růst Česka v posledních letech se přenáší do ziskovosti nejúspěšnějších českých firem," uvedla Petra Doležalová z agentury Čekia.
Během šesti let, kdy se žebříček sestavuje, největší EVA v celkové výši 15,8 miliardy korun vytvořil Eurotel Praha, následován firmou Philip Morris se 14,9 miliardy a T-Mobile s 9,5 miliardy.
Pořadatelé hodnotili celkem sedmnáct set firem. Jejich tržby loni přesáhly 4,7 biliónu korun. Ve třech ze čtyř těchto firem převládá zahraniční kapitál.
Kladnou přidanou hodnotu ale vytvořila jen polovina z nich. Sedm z deseti největších firem přitom loni nepřineslo svým vlastníkům ani korunu. Těchto sedm firem celkem hospodaří se jměním ve výši 434 miliard korun, přitom součet jejich záporných EVA dosáhl 28 miliard. Jde především o podniky s účastí státu, jako jsou České dráhy, Správa železniční dopravní cesty, Lesy ČR, ale i o pražský dopravní podnik. Ze soukromé sféry se na v minusu ocitly firmy Telefónica O2, Mittal Steel Ostrava či Unipetrol.
Desítka firem, které svým vlastníkům přinášejí nejvíce
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist