Nový zákoník práce: zaměstnavatel a pracovní úraz
Bude mít ČSSZ možnost obracet se na zaměstnavatele v případě porušení jeho povinností s požadavkem na proplacení části pojistného plnění jako dosud?
Zajímavou změnou oproti dosavadní úpravě je, že Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), respektive OSSZ budou mít velice omezenou možnost tzv. následného regresu vůči zaměstnavateli. Možnost následného regresu (tj. právo ČSSZ/OSSZ na proplacení uskutečněných pojistných plnění - tedy dávek úrazového pojištění - osobou, která pracovní úraz způsobila) bude u zaměstnavatele značně omezena.
V zásadě se uplatní pouze v případě, že zaměstnavatel provozuje činnost, v souvislosti s níž došlo k poškození zdraví, neoprávněně nebo že bylo poškození zdraví způsobené osobou (fyzickou osobou - zaměstnavatelem samotným, nebo zaměstnancem zaměstnavatele - právnické osoby) v opilosti nebo pod vlivem návykové látky.
Bude dále zaměstnavatel nějak účinně motivován k předcházení vzniku pracovních úrazů?
Přestože by se z výše uvedeného mohlo na první pohled zdát, že zaměstnavatel již nebude nadále motivován ke zlepšování situace v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP), jak již zmíněno, je nový zákon o úrazovém pojištění naopak prezentován jako systém přinášející lepší motivaci zaměstnavatele k zajištění bezpečnosti práce na pracovišti.
Toho má být docíleno zavedením systému bonus - malus jako ekonomických nástrojů (přirážka k pojistnému a sleva na pojistném) ovlivňujících výši placeného pojistného v závislosti na vývoji počtu a závažnosti pracovních úrazů a nemocí z povolání.
K zvyšování, případně snižování pojistného tak bude docházet srovnáním s průměrnou "úrazovou zátěží" v daném roce. Pokud bude v daném podniku vyšší než trojnásobek průměrné "úrazové zátěže", dojde k navýšení pojistného (maximálně o 30 procent), pokud bude nižší než polovina průměrné "úrazové zátěže", poskytne se sleva z pojistného (5 procent, případně 10 procent). Tento systém by měl fungovat jako motivace pro zaměstnavatele při zlepšování podmínek v oblasti bezpečnosti práce.
Zaměstnavatel bude však i nadále motivován také k dodržování veškerých předpisů BOZP.
Příslušným motivačním nástrojem má být tzv. přirážka k pojistnému. Přirážku k pojistnému ve výši až 10 procent bude moci OSSZ vyměřit na základě podnětu orgánů inspekce práce, orgánů ochrany veřejného zdraví, nebo odborových orgánů.
Tyto orgány při výkonu své kontrolní pravomoci nad stavem ochrany zdraví při práci zjistí opakovaně závažné porušení povinností, uložených zaměstnavateli právními předpisy k zajištění BOZP. V případě porušení povinností při prevenci pracovních úrazů a nemocí z povolání a jakýchkoliv předpisů v oblasti BOZP bude zaměstnavatel samozřejmě i nadále vystaven možnému postihu správnímu (pokuty, omezení, nebo zastavení provozu atd.), případně i postihu trestněprávnímu.
Bude moci zaměstnanec nad rámec úrazového pojištění požadovat na zaměstnavateli náhradu nějaké škody ?
Předně nutno říci, že úrazovým pojištěním nepokryta zůstane tzv. věcná škoda, kterou zaměstnanec při vzniku pracovního úrazu utrpí (škoda na ošacení, na vlastních věcech používaných při výkonu práce apod.). Protože nejde o škodu na zdraví, není s ní v novém systému úrazového pojištění počítáno. Z toho vyplývá, že zaměstnanec bude v takovém případě muset škodu vymáhat přímo na zaměstnavateli, avšak tentokrát již podle principů obecné odpovědnosti za škodu (bude tedy muset prokazovat porušení právní povinnosti zaměstnavatelem, jeho zavinění apod.). Matěj Kliman
Autor je právníkem advokátní kanceláře HOLEC, ZUSKA & Partneři
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist