Poslanec Šeich jel podle policie opilý v protisměru

Pokud není třicetiletý poslanec ODS z Brněnska David Šeich nebezpečný opilec a lhář, je v každém případě neuvěřitelný smolař. Lidí, v jejichž případě selže přístroj na měření obsahu alkoholu v krvi a nadto se proti nim spikne městská a státní policie, totiž není mnoho.

Co se stalo? V jednu hodinu v noci zastavila hlídka brněnské městské policie vozidlo, které se řítilo v protisměru Malátovou ulicí. Za volantem seděl poslanec Šeich. Když ho policisté nechali "dýchnout" a zjistili, že má v krvi asi 2,4 promile alkoholu. K případu poté přivolali i státní policii.

Šeichovi se ale podruhé "do balónku" už dýchat nechtělo. Vytáhl poslanecký průkaz a odmítl odběr krve a moči. "Policisté z něj cítili alkohol," prohlásil policejní mluvčí Bohumil Malášek. Hlídka podle něj Šeichovi zakázala další řízení vozidla s tím, že přestupek se vyřeší dodatečně.

Poslanec ale tvrdí, že nepil. "Připouštím, že jsem pouze porušil nějaký silniční předpis. Nepil jsem," řekl Šeich, který prý není spokojen s tím, jak se členové hlídky chovali, a "vyvodí z toho důsledky".

Podle informací ČTK Šeich patrně zpochybní kvalitu přístroje CA2000, který v noci použili strážníci při dechové zkoušce. Hlídky republikové policie jej totiž nemají ve výbavě. "Přístroj má řádný certifikát a kalibraci," brání použitý přístroj mluvčí strážníků Denisa Kapitančíková. CA2000 je v Česku volně v prodeji. Internetová stránka www.alkoholtester.cz, kde jsou o něm podrobné údaje, informuje, že je využíván například policií v Německu i USA.

Pokud by běžný občan zvolil postup jako poslanec Šeich, hrozila by mu před přestupkovou komisí pokuta od 25 000 do 50 000 korun a odebrání řidičského průkazu na rok až dva. "Zákon o těchto případech mluví zcela jasně," řekl vedoucí brněnské dopravní policie Štěpán Zachara.

Šeichovi se ale nakonec nemusí stát vůbec nic. Jako zákonodárce ho chrání poslanecká imunita. Pokud tak bude chtít, dostane případ na stůl jen imunitní výbor sněmovny. Ten pak rozhodne, jak dál postupovat.