Ceny bytů mimo Prahu rostou jen zvolna nebo stagnují, ve velkých městech se ale zvyšují téměř jako v Praze. V letošním roce až o dvacet i třicet procent.
Pro cenu bytu totiž není rozhodující to, zda ho na podlaze hyzdí linoleum nebo zda se v koupelně pyšní vanou s vířivkou, ale to, v jak bohatém regionu stojí. A s ekonomickým růstem regionu se zdražuje i bydlení.
"Je to logické. Kupní síla obyvatel roste a to tlačí ceny bytů vzhůru," vysvětlil Ogi Jakšič, obchodní ředitel developerské společnosti Africa Israel Investments. Nejde podle něj jen o Prahu. Jeho firma má v metropoli tři bytové projekty, především Korunní dvůr, ale nyní začíná investovat i v Pardubicích.
"Koupili jsme tam Masarykovo náměstí, kde stavíme nákupní centrum. A druhou etapou budou byty. Do Pardubic přišla řada zahraničních investorů, nabídli dobře placená místa a lidé se nyní začínají zajímat o lepší bydlení," vysvětlil Jakšič. Pardubicko zdražení bytů ještě čeká, v sousedním Hradci Králové ale už letos vzrostly průměrné ceny za metr čtvereční o 16 procent, z osmnácti tisíc na jedenadvacet tisíc korun.

V přízemí jsou byty dražší
Nerostou však ceny jen v novostavbách, kde je to vzhledem k lepšímu a dražšímu vybavení pochopitelné, ale i ve starší zástavbě.
Například v Jičíně, kde loni bylo dvacet tisíc korun za čtvereční metr vysokým extrémem, se letos v říjnu prodal byt 1+1 v pátém patře panelového domu z roku 1980 za 890 tisíc korun, což je více než 24 700 korun za metr.
"Ne každý dosáhne na nový byt, proto roste zájem i o paneláky, a tím se zvyšují nabídkové ceny. Výhodou starší zástavby je, že domy jsou již čisté, nejsou zadlužené," řekl Arnošt Hejduk, ředitel společnosti Rooney & Bennett, která dlouhodobě sleduje vývoj realitního trhu.
Nezáleží jen na regionu, ale i na pozici bytu. Například v Ostravě Hrabůvce lze pořídit byt 3+1 ve 13. patře panelového domu za 578 tisíc korun, ale v téže lokalitě stejně velký byt v přízemí už stojí milión.
Na umístění bytu závisí i to, jak rychle se prodá.
"Velké byty v dobré lokalitě jsou horkým zbožím, bez ohledu na cenu se prodají jako první. Pokud jde o laciné projekty na méně atraktivních místech, tam jdou první na odbyt malé byty, na které dosáhnou i méně majetní zájemci. Větší byty jsou zde problematické. Bohatší lidé jdou do lepší lokality, chudší na velký byt nemají," vysvětlil Hejduk.

Ceny porostou i s nižší DPH
Realitní makléři se shodují, že navzdory růstu cen se poptávka bude zvyšovat. A s ní i ceny.
"Nejsilnější skupinou byli lidé schopní investovat dva milióny. Nyní převažuje skupina ochotná dát za byt i dva a půl miliónu korun. A ceny porostou, minimálně budou kopírovat inflaci," říká makléř Robert Persein z Českomoravské realitní.
Současný zájem o byty, vedle přijatelných hypoték, částečně povzbuzují i obavy ze zdražení kvůli vyšší dani z přidané hodnoty, která má platit od ledna 2008. Většiny nově stavěných bytů se ale týkat nebude. Začínají se totiž stavět hlavně byty do 90 čtverečních metrů, které Brusel uznal jako sociální a kde bude nadále platit nižší daň.
"Vláda by měla co nejdříve stanovit datum a princip změny DPH. Které datum bude rozhodující? Podpis kupní smlouvy, nebo vklad do katastru?" připomíná Hejduk. Zvýšení daně u velkých bytů a vil se ale neprojeví plným rozdílem obou sazeb.
Již nyní se stavební materiál, který představuje až třetinu ceny nemovitosti, účtuje s DPH ve výši 19 procent. Pokud se zvýší i sazba za stavební práce, která je nyní pětiprocentní, celková cena nevzroste o 14, ale o osm až deset procent.
"Když chce dát někdo za byt deset miliónů korun, není pro něj problém dát i jedenáct. DPH může být motivací rychlejšího nákupu tak pro 15 procent klientů," dodal šéf Rooney & Bennett.