Aféru může prověřit i burzovní komise USA

Christoph Hardt

Právě vyšetřovaná korupční aféra v německém koncernu Siemens může mít pro firmu nepříjemnou dohru také ve Spojených státech amerických. Vedoucí právní experti v USA totiž počítají s tím, že se případem začne zabývat také komise pro dohled nad cennými papíry Securities and Exchange Commission (SEC). Siemensu tím nehrozí jen pokuty v miliónové výši, ale také velmi citlivá ztráta image na tomto důležitém trhu.
Fakt, že zaoceánské úřady mohou německou firmu prověřit, souvisí s tím, že je kotovaná na newyorské burze. Zahraniční společnosti, které jsou na tamní burze, totiž ručí za to, že jejich bilance jsou správné a že investoři budou okamžitě o všech důležitých událostech informováni.

Účetnictví koncernu

"Pokud nebyly prostředky určené na úplatky jako takové deklarovány, dá se počítat s tím, že účetnictví bude vykazovat jisté nesrovnalosti," míní John Coffee, profesor na Kolumbijské univerzitě v New Yorku, který je považován za jednoho z hlavních odborníků na akciové právo v USA. Kontrolní chyba v interním účetnictví přitom podle něj zpravidla vede k tomu, že se SEC případem začne zabývat. "Kromě toho je třeba objasnit, zda bilance byly manipulovány vědomě," dodává. Jeden z dlouholetých špičkových manažerů Siemensu, který nechce být jmenován, přitom Handelsblattu řekl, že se zásahem SEC téměř jistě počítá.
Mluvčí Siemensu minulý týden sdělil, že SEC žádný dotaz na firmu nevznesla. O možných dopadech černých pokladem na bilanci společnosti podle něj neexistují zatím žádné poznatky, vyšetřování ještě pokračují.
Také Charles Elson, ředitel centra pro řízení firem na University of Delaware, počítá s tím, že SEC bude aktivní. "Překvapilo by mne, kdyby se SEC takového korupčního případu nechopila," tvrdí. Rozhodující přitom podle něj není jen problematika bilancování. "Otázkou je, kdo a kdy co věděl," říká. Jeden z mluvčích Siemensu přitom již potvrdil, že se představenstvo o vyšetřování zaměstnanců firmy ve Švýcarsku dozvědělo již v lednu 2006. V zápětí nato byl informován výbor dozorčí rady a byla založena interní vyšetřovací komise. Na veřejnost se ale skandál dostal až kvůli rozsáhlé razii mnichovské prokuratury před dvěma týdny.
Před soud by ale Siemens v USA podle amerických právníků mohli chtít dovést také soukromí investoři. Žaloby akcionářů v USA nejsou ničím neobvyklým. V mnoha případech, kdy se cítí být podílníci firmou špatně informováni či podvedeni, se proto spojí do hromadné žaloby.
Profesor Coffee navíc považuje za možné, že trestněprávní vyšetřování Siemensu mohou zahájit také úřady justiční. Úplatky jsou totiž od roku 1977 prostřednictvím tak zvaného Foreign Corruption Practices Act (FCPA) zakázané i firmám, které jsou jen na burze v USA kotované. "Americké úřady navíc nedávno oznámily, že chtějí boj proti korupci v zahraničí posílit," dodává.

DaimlerChrysler jako vzor

Ve prospěch zásahu justice navíc hovoří i to, že se státní prokuratura společně se SEC již v roce 2004 rozhodla vyšetřovat koncern DaimlerChrysler. Tento případ tak ukazuje, jaké důsledky hrozí Siemensu. Pod tlakem amerických úřadů musel DaimlerChrysler nejen nově uspořádat své interní kontroly účetnictví, navíc musel opravit své bilance za roky 2003 a 2004. To jeho zisk v minulém roce snížilo o 64 miliónů eur. Koncern k tomu zřejmě ještě čeká pokuta, která by podle amerických médií mohla činit až 500 miliónů eur.
Při porušení amerického práva má SEC také možnost akcii vysadit z obchodování a předvést příslušné manažery před soud.
I kdyby vyšetřování amerických úřadů pro Siemens vyšlo dobře, hrozí mu velká škoda na image. "Takové skandály se vždy podepíší na reputaci firmy, protože zpochybní její integritu," míní Brian Maddox z poradenské společnosti Financial Dynamics v New Yorku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist