Cesta na Slovensko bude možná složitější

/od našeho zpravodaje/
Přesně patnáct let po rozdělení Československa by na česko-slovenské hranici mohly začít přísné kontroly. A to navzdory tomu, že se obě země snaží vstoupit do takzvaného schengenského prostoru, tedy evropského území bez hraničních kontrol.
Pokud se totiž Slovensko nestihne v příštím půlroce připravit na vstup do "Schengenu", Česko do něj 31. prosince 2007 vstoupí samo. Na své východní hranici pak bude muset vztyčit takzvanou schengenskou hranici s přísnější ostrahou.
"Nemáme samozřejmě chuť stavět novou hranici se Slovenskem, ale pokud nebude připraveno, jsme odhodláni ji vybudovat," řekl včera v Bruselu český velvyslanec Jan Kohout.
Na české východní hranici vládne od rozdělení federace 1. ledna 1993 volnější režim. Pokud Slovensko nestihne vstoupit do Schengenu, Česko bude muset na hranici zavést taková opatření, která nyní jsou například na hranici s Německem nebo Rakouskem, včetně například elektronického zařízení na kontrolu pohybu osob.
Podle ministra vnitra Ivana Langera musí česká vláda od začátku počítat s variantami, podle kterých nemusí do Schengenu ve stejném termínu jako Češi vstoupit nejen Slováci, ale i Poláci. "Na všechny varianty musíme být připraveni," řekl Langer. "Pokud by nevstoupilo Slovensko, je to nejčernější varianta. Na jednu misku vah dáváte volný pohyb 10 miliónů občanů Česka a na druhou tradiční historické vazby, přeshraniční spolupráci, rodiny a obchodní styky," dodal ministr.
Slovensko hrozba Čechů překvapila. Dosud se podle nejmenovaného diplomata totiž neuvažovalo o ničem jiném, než že všechny nové členské země vstoupí do Schengenu naráz. Před týdnem se jim společně podařilo odvrátit hrozbu, že se jim hranice Evropské unie plně otevřou nejdřív v roce 2009, a získali slib vstupu na konci příštího roku.
Většina nových členských zemí musí ale ještě před tím zajistit přísnou ochranu vnější hranice unie. Jejich připravenost mají posoudit evropští kontroloři do června.
Slováci sami přiznávají, že mají potíže se zajištěním ochrany své zhruba 100 kilometrů dlouhé hranice s Ukrajinou.
Až nyní například dokončují výběrové řízení na dodavatele elektronické ostrahy. Tvrdí ale, že vše stihnou.
"Neúspěch si vůbec nepřipouštíme. Vstup do Schengenu má nejvyšší politickou prioritu," říká slovenský velvyslanec při EU Maroš Šefčovič.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist