Na naší planetě asi není nehostinnější místo: průměrná roční teplota minus 25 stupňů zde v zimě klesá až na minus 80, nadmořská výška přes tři kilometry společně s vichřicemi nedovolí nadechnout, sucho a UV záření ničí zrak i kůži. Ano, řeč je o jižním pólu.

Právě tam zamířily roku 1910 dvě expedice současně - Norové pod vedením Roalda Amundsena a Britové v čele s Robertem Falkonem Scottem. Pár let předtím dobytý severní pól byl proti jejich cíli jen trochu obtížnější procházkou. Nejen kvůli tomu, že v nitru jižního polárního kontinentu panuje nesrovnatelně drsnější klima, ale i pro vzdálenost od civilizovaných zemí.
Obě expedice v Antarktidě postupně vybudovaly síť zásobovacích bodů na trase k pólu, přezimovaly a na jaře jejich "vrcholové" skupiny vyrazily na jih. Právě dnes, tedy 14. prosince, je to přesně 95 let, kdy Amundsen závod vyhrál. Navíc se dokázal vrátit živý, zatímco Scott měl méně štěstí. Ten o měsíc později našel na pólu tábořiště rychlejších Norů a na zpáteční cestě s celou svojí skupinou zahynul.

Přesto někteří znalci považují za morální vítěze spíš Brity. Amundsenova bezohledná ctižádost a nelidské zacházení s tažnými psy odpuzovaly už jeho současníky. Scott naproti tomu krutost vůči zvířatům odmítal a expedici nebral jako sportovní podnik. Zatímco Amundsen z výpravy nepřinesl nic, u mrtvol Scottových společníků se našly vzorky hornin, zkameněliny a vědecké poznámky. Jejich deníky tak dodnes dojímají neohrožeností a ušlechtilostí tváří v tvář smrti.
(jnk)

061214_hx_11.jpg

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist