Zaměstnanci dostávají volno na charitu
V seriálu Česká filantropie představují HN lidi, firmy i instituce, kteří se dlouhodobě angažují v charitě.
Příjemná atmosféra, nápaditá dekorace, na zdech visí velké fotografie. V pražské Kavárně Therapy je dobré strávit alespoň chvíli. A to i proto, že pomůžete dobré věci. Lidé, kteří vás zde obsluhují, jsou totiž bývalí narkomani. Práce v chráněné kavárně jim dává možnost vrátit se zpět do života.
"Zvyknou si na pravidelný režim a mnohé z nich to postaví na nohy," říká vedoucí kavárny Jan Karel z občanského sdružení Sananim, které pomáhá drogově závislým. To už šest let jako generální partner podporuje Česká spořitelna a její nadace.
Peníze na neoblíbené drogy
"Drogy nejsou ve společnosti oblíbené téma a stojí na okraji zájmu. My jsme se ale rozhodli, že naopak je potřeba tuto oblast podpořit," vysvětluje Jarmila Plachá, předsedkyně správní rady nadace, proč Česká spořitelna od roku 2000 do roku 2005 věnovala na drogovou problematiku zhruba 20 miliónů korun.
V žebříčku firemních filantropů za tento rok, který vyhlašuje sdružení českých mecenášů Fórum dárců, figuruje Česká spořitelna na čtvrtém místě s téměř 51 milióny korun věnovaných letos na charitu. "Zaměření této firmy je v Česku velmi neobvyklé. Spíše se peníze věnují na seniory či děti," myslí si Pavlína Kalousová, výkonná ředitelka Fóra dárců.
Dva dny pro dobrovolníky
"Nevím, jak bych jinak hledala normální práci. Tady se nemusím před okolím skrývat, že jsem v minulosti brala drogy. Je to skvělá příležitost," říká třiadvacetiletá dívka, která si přeje zůstat v anonymitě.
V Kavárně Therapy pracuje půl roku a za barem se pohybuje skoro jako profesionálka. Vydělané peníze jí pomohou uživit i malou dceru. Až si bude hledat už "normální" zaměstnání, z chráněné kavárny dostane potvrzení, jak se jí v práci vedlo.
"S doporučením se uplatní snadněji," míní Jan Karel a obrátí se k vedlejšímu stolu. Tam sedí dva starší manželé. "Vidíte, jejich dítě má problém s drogami. My jim pomůžeme, máme tu i poradnu."
Peníze České spořitelny pomáhají i jinde než jen drogově závislým. Například seniorům či v projektech pro zdravotně a mentálně postižené lidi. Firma navíc do charity zapojuje i své zaměstnance. Ti věnují od 1. ledna příštího roku dva dny v roce dobrovolnické práci, na kterou je v pracovní době uvolní zaměstnavatel. "Mohou si vybrat z mnoha organizací. Ne každý by zvládl práci v hospicu," podotýká Jarmila Plachá.
Zapojit se do charity nabízí Česká spořitelna i každému svému klientovi. Ten, když platí kartou, načítají se mu na účtu bonusové body, za které si pak vybere některý z dárků. Anebo je také může poslat na charitu. Banka za ně nakoupí například polohovací lůžka pro seniory.
Charita i jako image banky
Stále víc firem si uvědomuje, že k byznysu patří i podpora charity. Zda se v této oblasti angažují, začíná zajímat i zákazníky a akcionáře.
"Ve světě je běžné, že velké banky patří v charitě dokonce mezi lídry společně s farmaceutickými firmami a telekomunikacemi. I naše peněžní domy si to uvědomují, stále je to však málo oproti standardu Evropské unie a Spojených států, kde firmy dávají procento ze svého hrubého zisku," podotýká ředitelka Fóra dárců.
Rozdíl v dárcovství jednotlivých bank je v Česku značný. Nejvíce na charitu letos přispěla podle hodnocení Fóra dárců právě Česká spořitelna, téměř 51 miliónů korun. Komerční banka darovala přes 28 miliónů korun, Citibank skoro čtyři milióny korun. Živnostenská banka a ČSOB necelý milión korun. "Ve firmě záleží na tom, jak je její vedení v charitě osvícené. Navíc Česká spořitelna si vybírá i partnery, kterým přispívá dlouhodobě, což je nejefektivnější. A učí už i jiné firmy, jak na charitu také přispívat," dodává Kalousová.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist